İçeriğe atla

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Merkez Bankası

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Merkez Bankası
MerkezLefkoşa, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti
Kuruluş16 Mayıs 1983 (41 yıl önce) (1983-05-16)
Sahibi Kuzey Kıbrıs
BaşkanRifat Günay
Para birimiTürk lirası
TRY (ISO 4217)
Websitekktcmerkezbankasi.org

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Merkez Bankası, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin merkez bankasıdır. Merkezi Lefkoşa'dadır. 16 Mayıs 1983 tarihinde yasası kabul edilen KKTC Merkez Bankası, 6 Haziran 1984 tarihinde 43 çalışanı ile faaliyetine başlamıştır.

1983 yılına kadar Merkez Bankasının bulunmadığı Kuzey Kıbrıs’ta bankacılık işlemlerini Ziraat Bankası tarafından yürütmekteydi. 1983 yılında yasa çalışmaları yapılmaya başlamış ve Merkez Bankası yasası, Teşkilat yasası ve kullanılacak tüzükler hazırlanarak işin yasal yönü tamamlanmıştır. KKTC Merkez Bankası, Sarayönü'ndeki Vakıflara ait binada faaliyete geçmiştir. Maliye Bakanlığı tarafından sağlanan 250.000.000 TL sermaye ile kurulan banka, genel olarak Merkez Bankalarının yapmakta olduğu emisyon işleri dışındaki tüm bankacılık işlerini yapar hale gelmiştir.

Ekim 2000 tarihinde yürürlüğe konan Ekonomik İstikrar Program çerçevesinde, KKTC Merkez Bankası yeniden yapılandırılarak; Bankalar Yasası ve Merkez Bankası yasaları değiştirilmiş ve Bankacılık sektörünün tek elden ve daha etkin denetlenmesi sağlanmıştır. Ayrıca dünyadaki diğer örneklerinde olduğu gibi Merkez Bankası özerk bir yapıya kavuşturulmuştur.

İlk kuruluş yıllarında İdare Merkezi ve Merkez Şube olarak iki birime ayrılan Merkez Bankası devam eden yıllarda yapılan düzenlemelerle sekiz müdürlük ve Teftiş ve İnceleme Kurulu Başkanlığı olarak faaliyet göstermektedir.

Merkez Bankası başkanları[değiştir | kaynağı değiştir]

Adı Görev Başlangıcı Görev Bitişi
1 Rifat Günay 3 Mayıs 2018 Görevde

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]