Bülent Bezdüz

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara

Bület Bezdüz, Türk tenor.

Ankara'da doğdu, Gazi Üniversitesi Müzik Eğitimi Bölümü'nden mezun oldu. Şan eğitimini Polonyalı tenor Roman Werlinski ile sürdürdü. İlk sahne çalışması, konuk sanatçı olarak devam ettiği Mersin Devlet Opera ve Balesi'nde Verdi'nin "La Traviata" operasındaki Alfredo canlandırmasıdır. 1997 yılında Manchester'daki Avrupa Opera Merkezine devam ederken Avrupadaki ilk sahneye çıkışını Mozart´ın Lucio Sillaile'sı ile gerçekleştirdi. Bu opera ile İngiltere, İrlanda ve Danimarka'da sahne aldı.

Şu ana kadar Londra, Dublin, Amsterdam, Köln, Marsilya, Renne, Nansi ve Lozan şehirlerinde, Teatro Regio di Parma, Teatro Regio di Torino, Portland, Oregon, Teatro Colón de Buenos Aires, opera evlerinde söylemiştir. Bunun yanı sıra birçok kez İstanbul Devlet Operası'nda ve Uluslararası Aspendos Opera Festivali'nde yer almıştır.

Bezdüz'ün de solist olarak görev aldığı LSO Live adı altında canlı olarak kayıt edilen Berlioz'un Truvalılar operası 2001 yılında 44.Grammy ödüllerinden ikisine ve yine Verdi'nin Falstaff Operası 2006 yılı 48.Grammy ödüllerinden En iyi Opera Kayıdı kategorisinde ödüle layık görülmüştür.

Bezdüz, 2010 yılında ilk defa verilen Andante Klasik Müzik Ödülleri'nde En İyi Opera Yorumcusu (erkek) kategorisinde ödüle değer görüldü.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]