maNga

Vikipedi, özgür ansiklopedi

maNga
maNga Oslo'da
Genel bilgiler
Başladığı yerAnkara, Türkiye
TarzlarAlternatif rock, nu metal, Rapcore
ÇalgılarElektro Gitar, Bas Gitar, Davul
Etkin yıllar2001-günümüz
Müzik şirketiGRGDN (2004-2012)
Sony Music Entertainment
(2004-2011)
Poll Production (2014-2015)
DMC (2016-2021)
maNgaMusic (2021-günümüz)
Resmî sitemanga.web.tr
ÜyelerFerman Akgül (Vokal)
Yağmur Sarıgül (7-Telli Elektro Gitar)
Cem Bahtiyar (Bas Gitar)
Özgür Can Öney (Davul)
Eski üyelerOrçun Şekerusta (Bas Gitar)
Efe Yılmaz (Turntable)[1]

maNga, Ankara kökenli Alternatif Rock, Nu-Metal ve Rapcore tarzlarında müzik yapan Türk rock grubudur.

Grup altı stüdyo albümüne sahip olup son albümleri Antroposen 002'i 14 Aralık 2023 tarihinde piyasaya sürdü.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

2001 sonlarına doğru kurulan maNga grubunun hikâyesi Yağmur Sarıgül “Yamyam” (Gitar)’ün barlarda “cover” parçaları yorumlayıp eğlendikleri gruptan ihraç edilmesiyle başladı.[kaynak belirtilmeli] Yeni grubunda rock müzikle elektroniği, sert gitar riffleriyle rap vokalleri birleştirmek isteyen Yamyam öncelikle okuldan en yakın arkadaşı Orçun Şekerusta (Bas gitar)’yı gruba dahil etti. Sonrasında Özgür Can Öney (Davul), Efe Yılmaz (Turntable) ve Ferman Akgül (Vokal)’ün gruba dahil olmasıyla ilk kadro tamamlanmış oldu. Tarz olarak ise yeni yeni gönüllerini kaptırdıkları “nu metal” ve “hardcore” akımını benimsemişlerdi.

Albüm maceraları ise Eylül 2001'de Ferman’ın “Sing Your Song” yarışmasına katılma fikriyle başladı. Orçun’un özel nedenlerden dolayı gruptan ayrılmak zorunda kalmasıyla Cem Bahtiyar (Bas gitar) gruba dahil oldu ve maNga şu andaki yapısına kavuştu.[kaynak belirtilmeli] Böylelikle beş ayrı karakteri, beş ayrı müzik zevkini ve beş ayrı duruşu sergileyen grup Japon çizgi romanı geleneğinin ünlü ekolü olan maNga ismiyle uzun yıllar sürecek albüm hayali için yola çıkmış oldu.[kaynak belirtilmeli]

Sing Your Song Dönemi[değiştir | kaynağı değiştir]

İlk besteleri olan, “Kal Yanımda" parçasıyla “Sing Your Song” yarışmasından ikincilik ödülü aldılar ve yarışmada kazandıkları başarıyla yeni besteler üretmeye başladılar. Bu dönem içinde "Bitti Rüya", “Libido” ve "Yalan" gibi çok sevilen parçalarını yaptılar. Bir süre sonra yarışma döneminden tanıdıkları yapımcı Haluk Kurosman'dan gelen bir telefon ile artık emeklerinin karşılığını alacaklarına inanmaya başladılar.[kaynak belirtilmeli] Beste çalışmalarına ve konserlere ağırlık veren grup Türkiye'nin dört bir yanına gidip elliyi aşkın konserle müziklerini kitlelerle paylaşmaya başladı.[kaynak belirtilmeli]

İlk Albüm: maNga[değiştir | kaynağı değiştir]

Grup üyelerinden Ferman Akgül, Yağmur Sarıgül ve Cem Bahtiyar; 2006 Sziget Festivali kapsamında Macaristan'da.

İlk albümleri 5 Aralık 2004’te grupla aynı adı taşıyan “maNga” adıyla Sony Music Türkiye ve GRGDN ortaklığında piyasaya sürüldü. “Kal Yanımda “adlı parçada Kargo’nun solisti Koray Candemir, “İz Bırakanlar Unutulmaz” adlı parçada Vega grubunun solisti Deniz Akyüz, “Dursun Zaman” adlı parçada ise Göksel konuk sanatçı olarak albümde yer aldı. Dinleyicilerden gelen destekle 180.000’i aşan albüm satışıyla Altın Plak ödülünün sahibi oldular.[2] Ayrıca "Bir Kadın Çizeceksin" şarkısı EA Sports'un FIFA 2006 oyunu sound trackine dahil edildi. Albümden çekilen video klipler sırasıyla "Bir Kadın Çizeceksin", "Bitti Rüya" ve "Dursun Zaman" olmuştur. 2007 yılında ise "Yalan" adlı şarkılarına klip çekmişlerdir. Bu albümde "Spa" adlı bir karakter kullanılmıştır.

maNga+[değiştir | kaynağı değiştir]

İlk albüm 2006 Haziran'da, “maNga+” adıyla çok özel ikinci bir baskısıyla yeniden yayımladı. Albümün yeni baskısı, Cem Karaca klasiği "Raptiye Rap Rap" şarkısı ve "Kandırma Kendini" şarkısı ile video kliplerinin olduğu hediye bir DVD ile birlikte yayımlandı. İlk albümlerinin üzerinden geçen 4 yılı aşkın süre zarfında turneler sebebiyle değişik coğrafyalara açılan maNga farklı kültürlerden insanlarla tanışarak kendisiyle daha barışık, daha samimi, daha sıcak ve biraz daha hüzünlü yeni bir dönemin içine girdi.[kaynak belirtilmeli]

Şehr-i Hüzün[değiştir | kaynağı değiştir]

Dünyaya bakış açıları değişen ve müzikal olarak dinledikleri de çeşitlenen grubun daha güçlü bir sounda sahip olan ikinci albümleri “Şehr-i Hüzün”'ün önkayıt dönemi yaklaşık 23 ay sürdü.[kaynak belirtilmeli] Bu dönemin bu kadar uzun sürmesinin sebebi; büyük bir başarı yakaladıkları ilk albümün gruba getirdiği mutluluğun yanında herkesin üzerine göz ardı edilmeyecek bir sorumluluk yüklemesi ve heyecanla bekleyen müzik severlerine ilk albümü aratmayacak kadar nitelikli ve nicelikli bir albüm sunabilme isteğiydi.[kaynak belirtilmeli] Büyük bir özveri ile hazırlanan, maNga’nın farklılığını ve müziğinde hiçbir sınır olmadığını gösteren “Şehr-i Hüzün” albümü, 15 Nisan 2009 tarihinde GRGDN & Sony Music etiketiyle raflardaki yerini aldı. Bu albüme sırasıyla "Dünyanın Sonuna Doğmuşum", "Beni Benimle Bırak", "Cevapsız Sorular" ve 90'ların en büyük gruplarından Cartel'in "Evdeki Ses" parçalarına video çekilmiş ve müzik listelerinin üst sıralarında yer almıştır.

Manga, 2011 Bahar Festivali kapsamında Marmara Üniversitesi Kampüsünde.

e-akustik[değiştir | kaynağı değiştir]

maNga grubunun üçüncü stüdyo albümü olan "E-akustik" 20 Mart 2012 tarihinde yayımlanmıştır. Albümün prodüktörlüğünü grup üyelerinden Yağmur Sarıgül'ün yaptığı ve Pasaj/GRGDN işbirliğiyle çıkan bu elektrikli akustik olarak tanımladıkları ve tüm enstrümanların canlı kaydedildiği, ancak elektronik sesler de barındıran yeni maNga albümü, üçü yepyeni toplam on iki parçadan oluşuyor. Albümde Yıldız Tilbe'yle "Hani Biz", Arto Tunçboyacıyan'la ise "Hoş Geldin" parçalarında yaptıkları düetler de vardır. Yıldız Tilbe'nin farklı bir ses yapısı olduğunu savunan grup üyeleri sanatçıyla ilgili gelen sorulara ise "Yıldız Tilbe çoğu rockçıdan daha çok Rock'n Roll." cevabını vermişlerdir. Bu albümden "Hani Biz" ve "Rezalet Çıkarasım Var" şarkılarına klip çekildi.

Işıkları Söndürseler Bile[değiştir | kaynağı değiştir]

2014 albümüyle birlikte Rock-Nu Metal (Metal Rock) tarzına geçiş yapan olan maNga, albümün adını 'Işıkları Söndürseler Bile' olarak kendi youtube hesabından 14/02/2014 tarihinde yayınladığı teaser ile açıklamıştır. Albümünü kendi stüdyolarında kaydetmiş olup, "Fazla Aşkı Olan Var Mı?", "Parti", "Hint Kumaşı" ve "Bize Müsade Ettim" isimli şarkılara klip çekildi. 28 Kasım 2014 tarihinde yayınlanan Hadi İnşallah filmi için Nilüfer tarafından 1992 yılında söylenmiş olan "Yeniden Sev" isimli şarkıyı yeniden yorumladılar.[3]

maNga X ve Sonrası Dönem[değiştir | kaynağı değiştir]

2014'ten itibaren 4 yıl boyunca çeşitli cover çalışmalarıyla faaliyetlerine devam eden grup, 2018'de Demir Demirkan prodüktörlüğünde kendi albümleri için tekrar stüdyoya girdiğini YouTube hesaplarından duyurdu. Ve bu sürede uzun süredir albüm bekleyen dinleyicileri için de 2018'in Nisan ayında "maNga X" isimli maxisingle'ı paylaştılar. Bu single'daki "Yad Eller", "Gel-Bu Son El" ve "1000 Parça" isimli şarkıların üçüne de klip çekildi.

"maNga X" sonrası yaz konserleri için turneye çıkan grup, 2019'da tekrar stüdyoya girdi ve Mayıs ayında Süper Güçlerimiz Var isimli bir maxi single yayınladı. Maxi single'ın ilk şarkısı "Süper Güçlerimiz Var" için klip çekildi. Bunun yanında turnelerinde, yayınlamayı düşündükleri Almanca single için de çeşitli ipuçları verdiler. Albüm için 2020 yılının sonbaharına süre veren grup, COVID-19 karantinası günleri için "Zor" isimli tekli bir çalışması yayımladı. Ayrıca, uzun yıllardır maNga ve Inna'nın beraber şarkı yapmayı düşündükleri de biliniyor.

Antroposen 001[değiştir | kaynağı değiştir]

Grup 14 Aralık 2021 tarihinde Antroposen 001 albümünü yayımladı. maNga bu albümde yönünü progresif metale çevirdi,olumlu olumsuz birçok eleştiri aldı.

Antroposen 002[değiştir | kaynağı değiştir]

Grup 14 Aralık 2023 tarihinde Antroposen 002 EP'sini yayımladı. Bu albüm tamamen metal,progresif metal ve deneysel parçalardan oluşan ilk maNga albümüdür. Toplam 6 parçadan oluşmaktadır

Efe Yılmaz[değiştir | kaynağı değiştir]

Bir süredir maNga'nın konuk olduğu programlar ve sosyal medyada paylaştıkları fotoğraflarda grubun Disk Jokey'i Efe Yılmaz'ı göremeyen maNga hayranları bu konuya ve "Efe Yılmaz gruptan ayrıldı." iddialarına karşın bir açıklama yapılmasını istemiş ve grup üyeleri 24 Şubat 2013 Pazar günü saat 23.41'de konuya dair "maNga ve Efe Yılmaz, yollarını ayırmaya karar verdiler. Müzik yolculuklarına dört kişilik bir grup olarak devam edecek olan diğer maNga üyeleri, kendi stüdyolarında bu yıl piyasaya çıkması planlanan yeni albümlerinin kayıtlarını yapmakla meşgulken, konserlerine de ara vermeksizin devam ediyorlar." şeklinde açıklama yapıp Efe Yılmaz'ın gruptan ayrıldığını bildirmişlerdir.

Eurovision 2010[değiştir | kaynağı değiştir]

MaNga, Eurovision 2010'da "We Could Be The Same" şarkısıyla Türkiye'yi temsil ederken çekilmiş bir fotoğraf.

TRT Genel Müdürlüğü 2010 yılında Norveç’te gerçekleştirilecek olan Eurovision Şarkı Yarışması finalinde, Türkiye’yi temsil etmek üzere maNga ile anlaştı.[4]

Haber kurumundan yapılan yazılı açıklamada "Oslo'da, 29 Mayıs 2010 tarihinde finali gerçekleştirilecek olan 55. Eurovision Şarkı Yarışmasında ülkemizi maNga temsil edecektir." denildi.

maNga grubu Türkiye'yi "We Could Be The Same" isimli şarkı ile temsil etti ve 29 Mayıs'ta finali gerçekleştirilen 2010 Eurovision Şarkı Yarışması'nda Almanya'nın birinciliğinin ardından yarışmayı ikinci olarak tamamladı ve Sertab Erener'in 2003 yılında aldığı birincilikten sonra Türkiye'nin aldığı en iyi dereceye sahip oldu.

Grup Üyeleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Güncel Üyeler[değiştir | kaynağı değiştir]

Eski Üyeler[değiştir | kaynağı değiştir]

Üye Değişim Kronolojisi[değiştir | kaynağı değiştir]

Diskografi[değiştir | kaynağı değiştir]

Stüdyo albümleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Single / Maxi Single[değiştir | kaynağı değiştir]

Film müzikleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Yer Aldığı Toplu Düzenleme Albümleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Liste başarıları[değiştir | kaynağı değiştir]

Albüm Single En yüksek
Türkiye Türkiye[6] Türkiye Türkiye Rock[7] Avrupa Birliği Avrupa[8][9] İsveç İsveç[10] İsviçre İsviçre[11] Birleşik Krallık Birleşik Krallık[12] Rusya Rusya[13] Litvanya Litvanya[14] Sırbistan Sırbistan[15]
Şehr-i Hüzün "Dünyanın Sonuna Doğmuşum" 1 1 83 335
"Beni Benimle Bırak" 2 1 88
"Cevapsız Sorular" 7 2
TBA "We Could Be The Same" 2 1 29 56 129 1
"Fly To Stay Alive" 2

Katıldığı festivaller[değiştir | kaynağı değiştir]

maNga'nın şimdiye kadar katıldığı önemli festivaller:

 • 7. ODTÜ Rock Şenliği, 2002, Türkiye
 • Avrupa Gençlik Festivali, 2002, Türkiye
 • Tuborg Rock Festival, 2004, Türkiye
 • Rockİstanbul, 2004, Türkiye
 • Ereğli Festivali, 2005, Türkiye
 • Rock'n Coke, 2005, Türkiye
 • Rock'n Live, 2005, Türkiye
 • Mimar Sinan Üniversitesi, 2005, Türkiye
 • Ankara Saklifest, 2006, Türkiye
 • Ankirockfest, 2006, Türkiye
 • BİMFEST!, 2006, Türkiye
 • Sziget, 2006, Macaristan
 • Patlican, 2007, Türkiye
 • Rock'n Coke, 2009, Türkiye
 • İTÜ Bahar Şenlikleri, 2009, Türkiye
 • Çukurova Üniversitesi Fest., 2009, Türkiye
 • Gazi Üniversitesi Fest., 2009, Türkiye
 • Rock the Balkans 2009, Bulgaristan
 • Rock'n Coke, 2009, Türkiye
 • Bilkent Üniversitesi MayFest 2010, Türkiye
 • Uludağ Üniversitesi Bahar Şenlikleri, 2010, Türkiye
 • AİBÜ, Bahar Şenlikleri 2010, Türkiye
 • Eurovision Şarkı Yarışması 2010, Norveç
 • Fanta Gençlik Festivali 2011, Türkiye
 • Marmara Üniversitesi Bahar Festivali 2011, İstanbul/Türkiye
 • Fatih Dershaneleri Bahar Şenliği 2012, Türkiye
 • TED Ankara Koleji Geleneksel Kuru Fasulye Günü 2012, Türkiye
 • İstanbul Aydın Üniversitesi Bahar Şenlikleri 2012, Türkiye
 • ODTÜ Koleji 2012-2013 Eğitim Öğretim Yılı Açılış Konseri, 30 Eylül 2012 Türkiye
 • Gordion Gençlik Festivali İmza Günü ve Söyleşi, 8 Aralık 2012 Ankara/Türkiye
 • Gediz Üniversitesi Gediz Fest'13, İzmir/Türkiye
 • Rock'n Coke, 2013, İstanbul/Türkiye
 • Mehmet Niyazi Altuğ Anadolu Lisesi, MNAFEST, 12 Mayıs 2014, İstanbul/Türkiye
 • Vefa Lisesi, VefaFest'14, 6 Haziran 2014, İstanbul/Türkiye
 • Çankaya Belediyesi Anıtpark, 19 Nisan 2015 Ankara/Türkiye
 • Kuşadası Gençlik Festivali 7 Temmuz 2017 Sevgi Plajı Davutlar/Kuşadası/AYDIN
 • Kuşadası Gençlik Festivali 13 Temmuz 2018 Sevgi Plajı Davutlar/Kuşadası/AYDIN
 • Zeytinli Rock Festivali, 29 Ağustos 2018 Balıkesir/Türkiye
 • MilyonFest İstanbul, 14 Eylül 2018 İstanbul/Türkiye
 • Genç Bi Şenlik, 4 Mayıs 2019 İstanbul/Türkiye
 • ODTÜ Kuzey Kıbrıs Kampüsü 12. Bahar Şenliği, 12 Mayıs 2019, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti
 • Kuşadası Gençlik Festivali 12 Temmuz 2019 Sevgi Plajı Davutlar/Kuşadası/AYDIN
 • Kuşadası Gençlik Festivali 6 Temmuz 2022 Sevgi Plajı Davutlar/Kuşadası/AYDIN

Ödül ve başarıları[değiştir | kaynağı değiştir]

 • 2002 - “Sing Your Song”: İkincilik ("Kal Yanımda")
 • 2005 - Altın Kelebek Ödülleri: En İyi Çıkış Yapan Grup ("Bir Kadın Çizeceksin")
 • 2006 - MÜYAP Müzik Endüstrisi Ödülleri: Altın Plak Ödülü
 • 2006 - Our Future Dergisi: En İyi Grup
 • 2006 - Jetix TV Ödülleri: En İyi Grup
 • 2006 - Beyaz Show Oscarları: En İyi Performans
 • 2006 - Kemal Sunal Kültür Sanat Ödülleri: En İyi Çıkış Yapan Grup ("Bir Kadın Çizeceksin")
 • 2006 - Popsav Ödülleri: En İyi Rock ve Alternatif Grup
 • 2006 - Popsav Ödülleri: En İyi Klip ("Bir Kadın Çizeceksin")
 • 2007 - Radyo Boğaziçi: En İyi Animasyon Klip ("Yalan")
 • 2007 - Kanaltürk Ödül Töreni: En İyi Grup
 • 2007 - Kanaltürk Ödül Töreni: En İyi Klip ("Bir Kadın Çizeceksin")
 • 2007 - Yıldız Teknik Üniversitesi: En İyi Grup Ödülü
 • 2009 - Yıldız Teknik Üniversitesi: En İyi Grup Ödülü
 • 2009 - MTV Avrupa Müzik Ödülleri: Avrupa'nın En İyi Sanatçısı
 • 2009 - 13. İstanbul FM Altın Ödülleri: En İyi Grup
 • 2009 - Pal FM En İyiler Ödülleri: En İyi Canlı Performans
 • 2009 - Pal FM En İyiler Ödülleri: En İyi Şarkı ("Dünyanın Sonuna Doğmuşum")
 • 2009 - 17. İTÜ EMOS Başarı Ödülleri: Yılın En Başarılı Grubu
 • 2010 - 16. Kral Müzik Ödülleri: En İyi Grup
 • 2010 - 55. Eurovision Şarkı Yarışması: İkincilik Ödülü ("We Could Be The Same")
 • 2011 - Balkan Müzik Ödülleri: Balkanların En İyi Grubu
 • 2012 - Balkan Müzik Ödülleri: Balkanların En İyi Grubu
 • 2012 - Radyo Klas Müzik Ödülleri: En iyi grup
 • 2012 - Blue Jean Ödülleri: Yılın grubu
 • 2012 - Blue Jean Ödüllerİ: Yılın Albümü (E-Akustik)
 • 2012 - Altın Örümcek Medya Ödülleri: En iyi website (www.manga.web.tr)
 • 2014 - Blue Jean Ödülleri: Yılın Albümü (Işıkları Söndürseler Bile)
 • 2014 - Blue Jean Ödülleri: Yılın Grubu
 • 2014 - Blue Jean Ödülleri: Yılın Şarkısı (Fazla Aşkı Olan Var Mı?)
 • 2015 - Türkiye Gençlik Ödülleri: En İyi Grup
 • 2015 - Magazinci.com 15. Yıl İnternet Medyası Yılın En İyileri: Yılın En İyi Grubu
 • 2015 - 12. Radyo Boğaziçi Müzik Ödülleri: En İyi Grup

Türkiye'ye verilen puanlar[değiştir | kaynağı değiştir]

Türkiye, büyük finalde 170 puan toplayarak ikinci oldu.

12 puan 10 puan 8 puan 7 puan 6 puan 5 puan 4 puan 3 puan 2 puan 1 puan
Azerbaycan Azerbaycan

Fransa Fransa

Hırvatistan Hırvatistan

Bosna-Hersek Bosna-Hersek

Birleşik Krallık Birleşik Krallık

Almanya Almanya

Kuzey Makedonya Makedonya

Bulgaristan Bulgaristan

Arnavutluk Arnavutluk

Ukrayna Ukrayna

Romanya Romanya

Hollanda Hollanda

- Belçika Belçika

Danimarka Danimarka

Estonya Estonya

Gürcistan Gürcistan

İsveç İsveç

Litvanya Litvanya İspanya İspanya

Sırbistan Sırbistan

Belarus Beyaz Rusya

Finlandiya Finlandiya

İsviçre İsviçre

Norveç Norveç

Slovenya Slovenya

İrlanda İrlanda

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

 1. ^ "Manga ve Efe Yılmaz, yollarını ayırmaya karar verdiler". istapin.com. 26 Şubat 2013. 7 Ocak 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 3 Mart 2013. 
 2. ^ "Manga web sitesi". 15 Mart 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 12 Mart 2016. 
 3. ^ "Manga – Yine Yeni Yeniden (Hadi İnşallah Filmi Müziği)". Online Radyo. 15 Şubat 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 14 Ocak 2015. 
 4. ^ Eurovision Temsilcimiz Manga 17 Ocak 2010 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. - TRT
 5. ^ VEyasin, şarkısının prodüktörlüğünü yapmıştır.
 6. ^ "Nielsen Türkiye Listesi". 19 Kasım 2009 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 26 Aralık 2009. 
 7. ^ "Billboard Türkçe Rock Top 20". 26 Ocak 2009 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 26 Aralık 2009. 
 8. ^ "Euro Airplay Hot 100 - Dünyanın Sonuna Doğmuşum". 20 Nisan 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 26 Aralık 2009. 
 9. ^ "Euro Airplay Hot 100 - Beni Benimle Bırak". 17 Ocak 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 26 Aralık 2009. 
 10. ^ "İsveç Single Listesi". 24 Ekim 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 9 Ekim 2017. 
 11. ^ "İsviçre Single Listesi". 13 Haziran 2011 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 9 Ekim 2017. 
 12. ^ "Birleşik Krallık Single Listesi". 23 Nisan 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 23 Şubat 2012. 
 13. ^ "Rusya Single Listesi". 31 Ağustos 2011 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 26 Aralık 2009. 
 14. ^ "Litvanya Single Listesi". 21 Haziran 2010 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 23 Şubat 2012. 
 15. ^ "Sırbistan Single Listesi". 9 Mayıs 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 23 Şubat 2012. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Önce gelen:
Hadise
"Düm Tek Tek"
Eurovision Şarkı Yarışması'nda Türkiye
2010
Sonra gelen:
Yüksek Sadakat
"Live It Up"