İçeriğe atla

Ebû Dücâne

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Ebû Dücâne
عبّاد بن بشر
Simâk bin Hareşe
DoğumEbu Dücâne Simâk bin Hareşe bin Levzân el-Ensarî
589
Medine, Arabistan
Ölüm633
Yemame, Arabistan
MilliyetArap
Hazrec kabilesi
Diğer ad(lar)ıZü's-seyfeyn (lakap)

Ebû Dücâne[1] (Arapça: أبو دجانة, ö.633), İslam peygamberi Muhammed'in sahabesidir. Kütüb-i Sitte'de rivayet ettiği hadisleri yer alan Ebû Dücâne, erken dönem İslam tarihinde daha çok kılıç kullanmadaki ustağıyla belirgin efsaneleşmiş savaşçı kişiliğiyle tanınır.[2]

Daha çok künyesi olan Ebû Dücâne ismiyle bilinir ki gerçek adı Simak bin Haraşe'dir. Medine'dekiHazrec kabilesinin Saide boyuna mensuptur.

Ebû Dücâne, hicretten sonra Medine'ye yerleşen müslümanların gerçekleştirdiği ilk askeri harekat olan Hamza bin Abdülmuttalib Seferi'ne katıldı. Bu seferde Amr bin Hişam'ın güçleriyle karşılaşılmış ancak Mecdi bin Amr adlı üçüncü bir tarafın müdahalesiyle iki taraf da savaşa girmeden ayrılmıştır.[3]

Hicretten önce Müslüman oldu. Bedir, Uhud ve Hendek muharebelerine ve diğer tüm askerî harekâtlara katıldı. Bu savaşlardaki özellikle de Uhud'taki cengâverliğiyle tanındı. Bu muharebede vücudunu kalkan yaparak peygamberi korumuştur. Ayrıca bu savaşta Hind bint Utbe'yi öldürebilecekken peygamberin kılıcına kadın kanı bulaştırmak istemediğinden bundan vazgeçmiştir.

633 (h. 12) yılında Müseylime'ye karşı yapılan Yemame Muharebesi sırasında ölmüştür.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "TDV İslam Ansiklopedisi, Asri Çubukçu, c. 10, s. 122". 6 Temmuz 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 6 Temmuz 2015. 
  2. ^ "Ebu Dücane'nin (r.a.) Uhud'daki Kahramanlığı". İslam ve İhsan. 7 Eylül 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 27 Kasım 2023. 
  3. ^ Faizer, Rizwi (2013). The Life of Muhammad Al-Waqidi's Kitab Al-Maghazi (Ebook) (İngilizce). Taylor & Francis. ISBN 9781136921131. Erişim tarihi: 29 Aralık 2021.