Abdullah bin Ömer

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara

Abdullah ibn Ömer (Arapça عبدالله بن عمر بن الخطاب‎, Abdullah bin Ömer bin Hattab) (M 614 – 693), ikinci İslâm Halifesi Ömer'in oğludur. Hadis-i şerif ve hukukta önde gelen yetkili sahabidendi. Müslüman toplumunda çıkan İlk fitne'de (M.S. 656-661) hiziplere karşı tarafsız tutumu ile bilinmiştir. Ebu Hureyre'den sonra ikinci en çok hadis rivayet eden sahabidir.

Biyografi[değiştir | kaynağı değiştir]

Asr-ı Saadet (614-632)[değiştir | kaynağı değiştir]

Peygamberliğin İslâm Peygamberi'ne 610'da vahiy ile geldiğine inanılır. Abdullah ibn Ömer, Ömer ibn Hattab ve karısı Zeyneb binti Medhun'dan (Osman ibn Medhun'un kız kardeşi) 614 aralarında Dünya'ya gelmiştir.[1] İslâm'ı kabulünden önce Ömer'in üç karısı vardı. Ancak Müslüman olmasından sonra sadece karısı Zeyneb yeni inancı kabul etti. Abdullah'da İslâm'ı genç bir yaşta kabul etti, fakat 15 yaşına kadar Peygamber ile muharebelere katılmasına izin verilmedi. İlk çarpıştığı muharebe, 627'de Mekke müşriklerine karşı Ebu Süfyân'ın komutanlığını yaptığı Hendek Savaşı idi.

Hadiste Salim ibn Abdullah'tan, babası Abdullah ibn Ömer'den rivayet edildiğine göre, Muhammed babası Ömer'e, "Abdullah teheccüt (gece) namazını kılsa iyi adam olur" demiştir. Salim de "Ondan sonra Abdullah geceleri az bir zaman hariç uyumazdı."[2] 632'de İslâm Peygamberi'nin hayatı sonunda Abdullah, 18 yaşındaydı.

Muaviye devri (661 - 680)[değiştir | kaynağı değiştir]

661'de Hasan ibn Ali hilâfet makamını Muaviye ibn Ebu Süfyan'a bıraktığında İlk fitne'nin acı tadını tecrübe eden diğer tüm Müslümanlar gibi Abdullah ibn Ömer ona el verip biat etmiştir.

İkinci fitne[değiştir | kaynağı değiştir]

İkinci fitne sırasında Abdullah bin Ömer Medine'deyken Abdullah bin Zübeyr, Abdullah bin Abbas ve Hüseyin bin Ali'ye karargâhını Mekke yapıp Yezid bin Muaviye'ye karşı çarpışmasını tavsiye etmiştir. Bunun yerine Hüseyin bin Ali Kûfe'ye gitmeyi seçmiştir.[3]

Görüşleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaderin güçlü bir taraftarıydı.[4]

Mirası[değiştir | kaynağı değiştir]

Abdurrahman bin Abdullah ve Sâlim bin Abdullah olmak üzere bir kaç oğlu oldu. Abdullah bin Ömer'in kız kardeşi Hafsa bint Ömer'de İslâm Peygamberi'nin eşlerinden biriydi.

Vefatı[değiştir | kaynağı değiştir]

Abdullah bin Ömer, hac için Mina'da iken bir kişinin elindeki mızrağı ayağına düşürmesi sonucunda yaralanmış ve bu hastalık neticesinde vefat etmiştir.[5]

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynaklar[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Umar son of al-Khattab - Family Tree Diagram by Happy Books, The Islamic Children's Book Publishers". Happy-books.co.uk. 4 Ekim 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. http://web.archive.org/web/20151004080236/http://www.happy-books.co.uk/muhammad-ibn-abdullah-lineage-and-family-tree/family-tree-diagram-of-lineage-and-relatives-of-prophets-and-companions-in-muslim-history.php?id=247. Erişim tarihi: 2012-12-19. 
  2. ^ Related in Al-Bukhari and Muslim: Fiqh-us-Sunnah, Volume 2: The Late Night Prayer, tahajjud (qiyam al-Layil)
  3. ^ Balyuzi, H. M.: Muhammad and the course of Islam. George Ronald, Oxford (U.K.), 1976, p.193
  4. ^ 431 hadith found in 'The Book of Faith (Kitab Al-Iman)' of Sahih Muslim
  5. ^ M. Yaşar Kandemir, TDV İslâm Ansiklopedisi, cilt: 1, sayfa: 127