Abdullah bin Revaha

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Abdullah bin Revaha
Doğum ?
Medine
Ölüm 629
Mute
Diğer ad(lar)ı Ebû Muhammed Abdullah b. Revâha
Meslek Şair, Komutan
Tanınma nedeni Mute Savaşı

Abdullah bin Revaha, (Arapça:عبدالله ابن رواحة) İslam peygamberi Muhammed'in sahabelerindendir.

Şair sahabelerden olması cihetiyle Muhammed tarafından kendisine hürmet gösterilmiştir. Muhammed; "onun sözleri, Kureyş müşriklerine ok yağdırmaktan daha etkilidir" demiştir.

Hayber savaşında, Hayber lideri ile görüşmek üzere 30 kişilik heyetin başında gitmiştir. Görüşmeler sırasında eşlerinin ziynetlerine karşılık vergilendirilecek mahsulü eksik yazması için rüşvet teklif etmişlerdir. Revaha da çok kızmış, teklifi şiddetle reddetmiştir.

Mute Muharebesi, sırasında Muhammed'in "Zeyd bin Harise’yi kumandan tayin ettim. Zeyd bin Harise şehit olursa yerine Cafer bin Ebu Talib geçsin. Cafer bin Ebu Talib şehit olursa, Abdullah bin Revaha geçsin. Abdullah bin Revaha da şehit olursa, Müslümanlar aralarından münasip birini seçip onu kendilerine kumandan yapsın." emriyle ordunun başına geçip Bizans'a karşı mücadele vermiş ve şehid olmuş bir komutandır.

Mute savaşında at üstünde savaşırken parmağı kesilir, kopacak raddeye geldiği halde kopmaz. Attan inerek parmağının üstünde basarak, koparır. Tekrar atının üstünde mücadeleye devam ederken gelen mızrakla yaralanarak, yere yıkılır ve bir daha kalkamayarak hayatını kaybeder.