Ümmü'l-Benîn

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Ümmü'l-Benin
Umm al-Baneen (A.S.).png
Doğum Fatima bint Hizam
Ölüm 13 Cemaziyelahır
Medine, Cennetu’l-Baki
Defin yeri Medine, Cennetu’l-Baki
Milliyet Arap
Evlilik Ali
Çocuk(lar) Ebu'l Fazl Abbas
Cafer
Osman
Abdullah
Cennetu’l-Baki'de Ümmü'l-Benin mezari

Ümmü’l-Benin diye meşhur olan Fatıma bint Hizam (Arapça: فاطمة بنت حزام; اُمّ البَنین), Müminlerin Emiri Ali bin Ebu Talib’in eşidir. Ümmü’l-Benin, Şialar nezdinde saygınlığı ve ihtiramı yüksek olan bir hanımefendidir. Ümmü’l-Benin; Ebu’l-Fazlı’l Abbas, Abdullah, Cafer ve Osman’ın annesidir. Bunların her dördü de Kerbela’da Aşura günü şehit olmuşlardır. Dört erkek çocuğun annesi olduğu için kendisine Ümmü’l-Benin (oğulların annesi) denmiştir.

Nesebi[değiştir | kaynağı değiştir]

Babası Beni Kilab kabilesinden Ebu’l-Mecl Hizzam bin Halit, annesi ise Suheyl bin Amir bin Malik’in kızı Leyla veya Semame’dir. Kilab kabilesi Muhammed ecdatların kabilesidir.[1][2]

Hayatı[değiştir | kaynağı değiştir]

Fatıma’nın vefatından yıllar sonra, Ali asil bir aileden gelen, cesur ve savaşçı evlatlar doğurabilecek bir eş bulması konusunda, Arap soyunu tanımada meşhur olan kardeşi, Akil'le istişarede bulundu. Akil ona cesaretleriyle övülmüş kabilenin kızı olan Fatıma bint Hizam'ı önerdi. Böylelikle hicri 11 yılında Ali onunıla evlilik yaptı.[3][4] Bu evlilikten Abbas, Abdullah, Cafer ve Osman adlı dört çocuk dünyaya geldi. Bu yüzden Fatıma’ya Ümmü’l-Benin (oğulların annesi) denmiştir. Tüm oğulları Kerbela olayında Hüseyin'in yanında savaşıp ve öldüler.[5][6][7] Ümmü’l-Benin Kerbela savaşı'ında bulunmamış Medine'deydi. Kerbela esirlerin karavanı Medine'ye girdiği zaman, ona evladların şehitedilme haberini vermek isteyen kişiye "Bana Hüseyin'den haber verin" dedi. Oğulların öldürülme haberini duyunca "Keşke oğullarım ve yeryüzünde olan her şey Hüseyin'e feda olsaydı da o yaşıyor olsaydı" diye söyledi.[8][9] Rivayetlere göre Zeynep, Medine’ye döndükten sonra Ümmü’l-Benin’i görmeye gidip oğullarının şehadetinden dolayı kendisine taziyelerini sunmuştur.[10] Kerbela Vakıasından sonra, İmam Hüseyin ve oğulları için sıkça ağıt yakmıştır, öyle ki Ehlibeyt düşmanları dahi ona eşlik etmişlerdir. Denildiğine göre Mervan bin Hakem de onlara eşlik eder ve ağlardı.[11] Ümmü’l-Benin’in vefat yılı, doğum tarihi gibi tam olarak belli değil. Bazı kaynaklarda vefat tarihi 13 Cemaziyelahır 64 veya 70 zikretmiştir. Bâki Mezarlığında, Muhammed'in halaları olan Safiyye ve Atike'nın yanında defnetmiştir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

 1. ^ Taberi, Tarih, c. 4, s. 118.
 2. ^ İbn Anbe, Umdetu’t-Talib, s. 156; Gaffari, Talikat ber makteli Hüseyin, s. 174.
 3. ^ İbn Anbe, Umdetu’t-Talib, s. 157.
 4. ^ "Ümmü'l-Benin diye meşhur olan Fatıma bint Hizam". 16 Ağustos 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 16 Ağustos 2021. 
 5. ^ İsfahani, Makatilu’t-Talibin, s. 82, 84.
 6. ^ İbn Anbe, Umdetu’t-Talib, s. 356.
 7. ^ Hassun, İ’lamu’n-Nisau’l-Muminin, s. 496.
 8. ^ Hassun, İ’lamu’n-Nisau’l-Muminin, s. 496, 497.
 9. ^ Mehellati, Reyahinu’ş-Şeriat, c. 3, s. 293.
 10. ^ Musevi, Kameri Beni Haşim, s. 16.
 11. ^ İsfahani, Makatilu’t-Talibin, s. 85.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]