Müseylime

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

Müseylime bin Habib (Arapça: مسيلمة بن حبيب‎‎), Müslime veya Mesleme (ö. 632), 7. yüzyılda Arabistan'da peygamberliğini ilan etmiş din kurucusu, İslam'a göre sahte peygamber.

Hayatı[değiştir | kaynağı değiştir]

Müseylime, Hıristiyanlığın bir koluna mensup olan Beni Hanife aşiretindendir.[1] Kafiyeli şiirlerle yaymaya çalıştığı öğretisinde Hristiyanlığın da etkisi altında kalmış, örneğin Katolik geleneğindeki gibi, (bir doğum kontrol yöntemi olarak da kullanılan) bir oğul sahibi olan karı kocaya cinsel ilişkiyi yasaklamıştır.[2]

Yemame aşiretinden olan Müseylime, Muhammed'le anlaşmak için uğraşmışsa da kesin biçimde reddedilmiş, sonunda Muhammed onu sahtekârlıkla suçlamıştı.[3] Muhammed'in ölümünden hemen sonra kendi aşiretini Muhammed'in haleflerine karşı harekete geçirdiği, gerek İslami kaynaklarda gerek diğer kaynaklarda aktarılır. Ardından Temim aşiretinden Secah adında, kendisi gibi kutsal bir kimliğe bürünen Secah adlı bir kadınla ittifak kurar ve evlenir. Evlilik sonrası Secah kendi peygamberliği iddiasından vazgeçer. Gösterdiği illüzyon gösterilerini mucize olarak sunarak peygamberlik iddiasını kanıtlamaya çabalamıştır.[4]

Mayıs-Haziran 632 tarihinde, Halid bin Velid komutasındaki İslam ordusu ile yaptığı Yemame Savaşı'nda Vahşi bin Harb tarafından öldürülmüştür. Ölümünden sonra eşi Secah Müslümanlığı kabul etmiştir.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Muhammad, Seal of the Prophets, Muhammad Zafrulla Khan, Routledge, 1980, ISBN 0-7100-0610-1, M1 Google Print, s.247.
  2. ^ [1]
  3. ^ The History of Al Tabari By Ṭabarī, İsmail K. Poonawala, s.107.
  4. ^ The Life of the Prophet Muhammad [May Peace and the Blessings of Allah Be Upon Him] : Al-Sira Al-Nabawiyya By Ibn Kathir, Trevor Le Gassick, Muneer Fareed, s.67.