Halime

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Hâlime
Peygamber Muhammed'in süt annesi
Doğum?
Arabistan
Ölüm?
Arabistan
DefinSuudi Arabistan
Eş(ler)iHaris
Çocuk(lar)ıAbdullah
Üneyse
Şeymâ
Tam adı
Hâlime es-Sa'diyye
HanedanBenî Sa'd
Diniİslam (?)
MeslekSüt anne

Halime, İslam peygamberi Muhammed'in süt annesi ve İslam tarihindeki önemli kadın şahsiyetlerdendir.

Halime, Hevâzin kabilesine mensuptur. Kocasının künyesi Ebu Kebşe olduğu için, o da Ümmü Kebşe künyesiyle anılmaktadır. Halîme es-Sa‘diyye adıyla meşhurdu.[1][2] Halime ismi yumuşak huylu olan, başkalarının iyiliği için çalışan kimse anlamına gelmektedir.[3]

Muhammed'e süt anneliği[değiştir | kaynağı değiştir]

6. yüzyılın Arap Yarımadası'nda, havası ve suyu güzel kırsal kesimlerde yaşayan kadınlar, bir gelir kaynağı olarak yeni doğan çocukları ailelerinin izni ile alıp onlara süt annelik yapıyorlardı. Karşılığında da çocukların ailesinden para veya değerli hediyeler alıyorlardı. Bu uygulama ve geleneğin başlıca amacı, Arap Yarımadası'nda yaz mevsimi geldiğinde sıcaklıktan dolayı ortaya çıkan ve yayılan ölümcül hastalıklardan yeni doğmuş bebekleri korumaktı. Ayrıca kırsal kesimlerde çocuklar doğayla iç içe olduğu için daha sağlıklı büyüyorlardı ve en güzel Arapça, buralarda konuşuluyordu. Bunun üzerine süt anne adayları, her sene büyük şehirlere gelerek yeni doğan çocukları alırlardı ve onları götürüp yaklaşık iki-üç sene kadar yetiştirirlerdi.

Mekke'nin yerleşmiş âdeti gereği olarak çocuklar da, süt annelere veriliyordu. Muhammed’i de süt anne olarak Halime almıştı.[4][5]

Halime, kocası Haris ile birlikte Mekke'ye gelmişti. Ancak yolculukları biraz sorunlu geçtiği için geç kalmışlardı ve herhangi bir çocuk bulamamışlardı. Halime, o kıtlık yılında Mekke'ye geldiğinde zengin bir aile çocuğu bulamadı. Yetim olması sebebiyle Muhammed'i almakta tereddüt ettiyse de, boş dönmemek için ona süt anneliği yapmayı kabul etti. Halime ve kocasının tüm maddi karşılıklarını ise Muhammed'in dedesi Abdülmuttalib ödedi.[6]

Halime iki yıl kadar sonra çocuğu sütten kesti ve onu ailesine teslim etmek istedi. Ancak Amine ve Abdülmuttalib, rivayete göre Mekke'de veba salgını bulunduğundan dolayı Muhammed'in bir süre daha süt annesinin yanında kalmasını uygun gördüler. Muhammed beş yaşına geldiğinde, Halime onu ailesine temenni olarak teslim etti.

Lâkin kaynaklar, Halime ile Muhammed'in son görüşmesinin bu olmadığını söylerler. Rivayetlere göre Halime, Muhammed'in evliliğinden sonraki bir kıtlık yılında Mekke'ye onu ziyarete geldi. Kıtlıktan bunalan süt annesine yardım olarak eşi Hatice, ona kırk koyun ve bir deve hediye etti.

Bazı diğer kaynaklara göre ise Muhammed, ilk vahyi aldıktan sonra insanları İslam dinine davet etmeye başladığında, Halime de onun yanına gelip Müslüman olmuştu. Bu yazılanlar, Halime'nin daha sonradan da Muhammed ile görüştüğü ihtimalini ortaya çıkarmaktadır.[7]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "HALÎME, İslamansiklopedisi.org, Erişim tarihi:29.Mart.2021". 7 Ekim 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 29 Mart 2021. 
  2. ^ Belâzürî, c.1, s. 104
  3. ^ Halime İsminin Anlamı Nedir? Halime Ne Demek, Ne Anlama Gelir?, Milliyet.com.tr, Erişim tarihi:29.Mart.2021
  4. ^ Belâzürî, c.1, s. 107
  5. ^ Taberi, c.2, s. 158-159
  6. ^ "HALÎME - TDV İslâm Ansiklopedisi". TDV İslam Ansiklopedisi. 7 Ekim 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 26 Eylül 2021. 
  7. ^ "Hz. Halîme (r.a.) Kimdir?". İslam ve İhsan. 17 Kasım 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 26 Eylül 2021.