Türkiye Köylü Partisi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Türkiye Köylü Partisi
Kısaltma TKP
Genel başkan Remzi Oğuz Arık
Kuruluş tarihi 19 Mayıs 1952
Kapanış tarihi 16 Ekim 1958[1]
Öncülü Demokrat Parti
Ardılı Cumhuriyetçi Köylü Millet Partisi
İdeoloji Milliyetçilik
Siyasi pozisyon Merkez sağ

Türkiye Köylü Partisi, Demokrat Parti'den ayrılan bir grup tarafından sınıf temeline dayanmadan köylüyü savunmak için 19 Mayıs 1952'de kuruldu. Genel başkanı Remzi Oğuz Arık'tı. Liberal Köylü Partisi de bu partiye katıldı.

Parti tüzüğünü 16 Mayıs 1952'de İçişleri Bakanlığı'na veren Türkiye Köylü Partisi, 19 Mayıs'ta resmen kuruldu. Adana, Eskişehir, Konya, Kastamonu, Çanakkale ve İstanbul'dan gelen 77 kurucu üyenin katılımıyla yapılan ilk toplantıda parti tüzüğü ve programı görüşülerek onaylandı. Genel başkanlığa Remzi Oğuz Arık seçilirken yönetim kurulu, Ethem Menemencioğlu, Tahsin Demiray, Hakkı Kamil Beşe, Süreyya Endik, Cezmi Türk, Yusuf Ziya Eker, Cemil Kandemir, Asaf İlbay, Asım Günç gibi tanınmış Türkçülerden oluşmaktaydı.

Programında partinin bir sınıf savaşı yapmak ve bundan sınıfsal çıkarlar sağlamak amacıyla kurulmuş bir siyasal örgüt olmamasıyla Türk toplum yapısının temelini oluşturan köy ve köylünün bütün sosyal sorunların odak noktası olması vurgulanmaktaydı.[2]

Türk siyasi hayatında fazla bir varlık gösteremeyen Türkiye Köylü Partisi, 1954 seçimlerinde başarısız oldu. Ekim 1957 erken seçimleri sonrasında Osman Bölükbaşı'nın Cumhuriyetçi Millet Partisi ile birleşerek partinin adını 1958'de Cumhuriyetçi Köylü Millet Partisi olarak değiştirdi.[2]

Türkiye Köylü Partisi ve seçimler[değiştir | kaynağı değiştir]

Türkiye Büyük Millet Meclisi
Seçim Oy Oran Sandalye
1954 57,011 %0.63
0 / 541

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Cumhuriyet Döneminde Kurulan ve Kapanan Siyasi Partiler", tesav.org.tr
  2. ^ a b "Türkiye Köylü Partisi kuruldu". Cumhuriyet Ansiklopedisi 1923-2000. 2. Cilt (3. bas.). İstanbul: YKY. Mayıs 2002. s. 206.