Auguste Comte

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Auguste Comte
Auguste Comte.jpg
Tam adı Isidore Auguste Marie François Xavier Comte
Doğumu 19 Ocak 1798(1798-01-19)
Montpellier, Fransa
Ölümü 5 Eylül 1857 (59 yaşında)
Paris, Fransa
Çağı 19. yüzyıl felsefesi
Bölgesi Batı felsefesi
Önemli fikirleri Pozitivizm, sosyoloji, loi des trois états

Isidore Marie Auguste François Xavier Comte, kısaca Auguste Comte (19 Ocak 1798 - 5 Eylül 1857), Fransız sosyolog, matematikçi ve filozof. Sosyolojinin babası olarak tanımlanmaktadır.

Fransa'nın Montpellier kentinde doğdu. Katolik bir aileden gelen Comte, ailenin üç çocuğundan biriydi. Babası vergi dairesinde memur, annesi ise ev hanımıydı. Bilimsel devrimden etkilendi.[kaynak belirtilmeli]

Auguste Comte, sosyoloji ismini öne süren ilk sosyologtur. "Sosyoloji neden diğer bilim dalları gibi bir dal olmasın" tezini savunarak sosyolojinin temelini o zamanlarda attı. Ayrıca felsefede pozitif düşünce üzerine de çalışıyordu. Daha sonraları fizik, gökbilim ve kimya ile de uğraştı. Ayrıca Comte yaşadığı çağda altı temel bilimden söz etmiştir. Bunlar genel, basit ve bağımsız olanlardan özel, karmaşık ve bağımlı olanlara doğru sırasıyla şu şekildedir: Matematik, astronomi, fizik, kimya, fizyoloji ve sosyoloji (sosyal fizik). Sosyolojiyi bunların üstünde görmüştür. Tüm bu fikirlerinin oluşmasında 7 sene sekreterliğini yaptığı Saint Simon'ın etkisi büyüktür.

Comte pozitivizm ile toplumun modernleşeceğini savundu.[kaynak belirtilmeli] Comte'un sosyal teorisi bir doğa bilimleri modeline dayanmaktadır.[kaynak belirtilmeli] Ona göre "tüm fenomenler değişmez doğa yasalarına tabidir".

5 Eylül 1857 tarihinde mide kanseri dolayısıyla öldü.[kaynak belirtilmeli]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]