Mensiyüs

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Mensiyüs
孟子
Mensiyüs
Çin Mitleri ve Efsaneleri kitabında Mensiyüs.
Tam adıMensiyüs
孟子
DoğumuMèng Kē
Çince孟軻
MÖ 372
State of Zou, Zhou Hanedanı (günümüzde Zoucheng, Şantung)
ÖlümüMÖ 289 (82-83 yaşında)
State of Zou, Zhou Hanedanı
ÇağıAntik felsefe
BölgesiÇin felsefesi
OkuluKonfüçyüsçülük
İlgi alanlarıEtik, sosyal felsefe, siyaset felsefesi
Önemli fikirleriKonfüçyüsçülük
Etkilendikleri
Etkiledikleri
  • Yaşadığı dönemin Doğu filozofları

Mensiyüs ya da Mıngzi (Çince: 孟子), MÖ 372-289 yılları arasında yaşamış ve insan doğası ve siyaset üzerine olan görüşleriyle Konfüçyusçuluğu temellendirmeye ve güçlendirmeye çalışmış olan Çinli düşünür. Mensiyüs, insanın eğiliminin iyiliğe doğru olduğunu, doğru yolu bulmak için, vicdanımızın sesine, bizde doğuştan var olan doğal bilgiye dayanmamız gerektiğini, uyum içinde yaşamamızın anahtarının kendi içimizde olduğunu ve bizim uyum içinde yaşadığımız takdirde, toplum düzeninin de, kendiliğinden en iyi bir biçimde kurulacağını söylemiştir.

Hayat hikayesi[değiştir | kaynağı değiştir]

Mensiyus M.Ö 371 yılında Şandung ilinde doğmuştur. Eyaletten eyalete dolaşarak siyasal danışmanlık yapan Mensiyus, ömrünün kırk yılını hükümdarları, bir yönetici için en önemli özelliğin insanlık ve dürüstlük olması gerektiğine inandırmaya çalıştı. Çabalarından bir sonuç alamayacağını anlayınca, kendisini öğretmenliğe adayıp, Konfüçyüsçülüğün gelişmesinde önemli rol oynadı.

Öğretisi[değiştir | kaynağı değiştir]

Mensiyus'un öğretisinin temeli, insan yapısının doğuştan iyiliğidir. Ona göre her insan, dört temel duygu ile doğar: acıma, utanç duyma, saygı, doğru ve yanlış duygusu. Sonradan bu dört duygu, dört temel erdeme dönüştürülebilir: iyilik, dürüstlük, ahlâklılık ve bilgelik. Ölümünden sonra öğrencilerinin bir araya getirdikleri dersleri (Mensiyus'un Kitabı), Konfüçyüsçülüğün klasik yapıtlarındandır.[1]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Grolier İnternational Americana Encyclopedia. Medya Holding A.Ş. 1993. ISBN 07172-9646-6.