İçeriğe atla

Giuseppe Mazzini

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Giuseppe Mazzini
Doğum22 Haziran 1805
Cenova, İtalya
Ölüm10 Mart 1872 (66 yaşında)
Pisa, İtalya
Ölüm sebebiAkciğer iltihaplanması
Milliyetİtalyan
Vatandaşlıkİtalya Krallığı
EğitimCenova Üniversitesi
MeslekSiyasetçi, avukat, yazar, aktivist ve gazeteci
OrganizasyonKarbonariler
DinHristiyanlık (Roma Katolikliği)
İmza

Giuseppe Mazzini (d. 22 Haziran 1805, Cenova, Birinci Fransız İmparatorluğu - ö. 10 Mart 1872, Pisa, İtalya Krallığı), İtalyan milliyetçisi, siyasetçi, avukat, aktivist, gazeteci, yazar ve mason.

Hayatı[değiştir | kaynağı değiştir]

Giuseppe Garibaldi ile birlikte İtalya'nın birleşmesine öncülük etmiştir. 1864 yılında İstanbul'da Giuseppe Garibaldi ile birlikte Societa' Operaia (İtalyan İşçi Cemiyeti)'ni ve İstanbul'daki ilk İtalyan mason locasını kurmuştur.[1][2] Karbonariler İtalya'daki faaliyetlerine öncülük etmiştir[3].

Mazzini'nin ulusçu düşünceleri Avrupa'da yeni cumhuriyetçi ve muhafazakâr hareketlerin temellerini atmıştır. Etkiledikleri arasında Eski ABD Başkanı Woodrow Wilson, eski İngiltere Başbakanı David Lloyd George ve Lorenzo Compagni dışında Mahatma Gandhi, Hindistanlı politikacı Vinayak Damodar Savarkar, Hindistan'ın ilk Başbakanı Jawaharlal Nehru, İsrail'in kurucusu David Ben-Gurion, İsrail'in eski Devlet Başkanı Golda Meir, Ganalı devrimci Kwame Nkrumah ve Çin Ulusunun Babası olarak anılan Çinli siyasetçi Sun Yat-sen vardır.[4]

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Fabio L. Grassi, Türk-İtalyan İlişkilerinde Az Bilinenler
  2. ^ Academia.edu https://www.academia.edu/14471381/SOCIETA_OPERAIA_İTALYAN_İŞÇİ_CEMİYETİ_BİNASI_Societa_Operaia_-_Italian_Workers_Association_Building_Societa_Operaia_Italiana_di_Mutuo_Soccorso_in_Costantinopoli 16 Nisan 2019 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.
  3. ^ Hıristiyanlık Tarihi. Wayne A. Detzler. Yeni Yaşam Yayınları. 1977. s. 514 ISBN 975-8318-86-1. 
  4. ^ "Arşivlenmiş kopya". 16 Nisan 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 16 Nisan 2019.