Ernest Renan

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Ernest Renan
Renan'ın Antoine Samuel Adam-Salomon tarrafından çekilmiş bir portresi, 1876-84
DoğumuJoseph Ernest Renan
28 Şubat 1823(1823-02-28)
Tréguier, Bretonya, Fransa
Ölümü2 Ekim 1892 (69 yaşında)
Paris, Fransa
EvlilikCornélie Renan-Scheffer
ÇocuklarıAry Renan; Noémi Renan
ÖdüllerPrix Volney (1847); Légion d'honneur (1888)
Çağı19. yüzyıl felsefesi
BölgesiBatı felsefesi
OkuluKıta felsefesi
KurumlarıCollège de France
Doktora
danışmanı
Étienne Marc Quatremère
İlgi alanlarıDin tarihi, Din felsefesi, siyaset felsefesi
Önemli eserİsa'nın Yaşamı (1863)[1]
Ulus Nedir? (1882)
Önemli fikirleriSivil milliyetçilik[2]
İmzası

Ernest Renan (d. 28 Şubat 1823 - ö. 2 Ekim 1892), Fransız filozof, tarihçi ve filolog. Erken Hristiyanlık tarihi ve siyasi teoriler üzerine etkili tarihi araştırmaları ile tanınmıştır.

Hayatı[değiştir | kaynağı değiştir]

Ailesi ve doğumu[değiştir | kaynağı değiştir]

Breton ahalinin çoğunlukta olduğu Fransa'nın kuzey batısındaki Bretonya bölgesindeki liman kasabası Tréguier'de doğdu.[3] Ateşli bir Cumhuriyetçi filika kaptanı balıkçı olan babası komşu kasaba Lannion'dan kraliyetçi bir tüccarın kızı ile evlenmişti. Renan beş yaşındayken babası öldüğünde 12 yaş büyük ablası Henriette ailenin moral kaynağı oldu. Ablasının Tréguier'de bir kız okulunda öğretmenlik yapabilmek için boşuna çabaları sonuç vermeyince yatılı bir kız okulunda öğretmenlik yapmak için Paris'e gitti. Öğrencileri arasında Ahmet Ağaoğlu da bulunmaktadır.

Eğitimi[değiştir | kaynağı değiştir]

Renan doğduğu kasabadaki papaz ilahiyat okuluna gitti. Papaz okulunda öğretmenleri kendisi hakkında uysal, sabırlı, gayretli, özenli ve eksiksiz diye not tutmuşlardı. Rahipler ona matematik ve Latince öğretirken annesi onun eğitimini tamamlamıştı. Renan'ın annesi cetleri Bordo'dan göç etmiş olan yarı Breton'du. Renan, kendisinin Gaskon ve Breton tabiatının tamamen iki farklı kutupta olduğunu söylerdi.

1838 yılının yazında, Renan Tréguier kolejindeki bütün ödülleri kazandı. Kız kardeşi öğretmenlik yaptığı okulunu doktoruna kardeşinden bahsetti, o da aristokrasi ile rahipler arasında arkadaşlık teşkil etmeyi amaçlayan genç Katolik asillerin ve en başarılı öğrencilerin alındığı Aziz Nicholas du Chardonnet papaz okulunun idaresi görevindeki Félix Antoine Philibert Dupanloup'a söyledi. Dupanloup, henüz sadece 15 yaşında olan ve hiç Britanny dışına çıkmamış olan Renan için gönderildi. Din ona Tréguier ve Paris'dekinden tamamen farklı göründü. Başkentin yüzeysel, parlak sözde bilimsel Katolikliği Breton ustalarının sade inancını kabul eden Renan'ı tatmin etmedi.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Hıristiyanlık Tarihi. Colin Brown. Yeni Yaşam Yayınları. 1977. s. 556 ISBN 975-8318-86-1. 
  2. ^ Ernest Renan. "What is a Nation?", 1882; cf. Chaim Gans, The Limits of Nationalism, Cambridge University Press, 2003, p. 11.
  3. ^ "Arşivlenmiş kopya". 25 Eylül 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 21 Ocak 2020.