Carl Schmitt

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara

Carl Schmitt (d. 11 Temmuz 1888 - ö. 7 Nisan 1985), Alman hukukçu, Katolik filozof, siyaset kuramcısı ve hukuk profesörü.

Babası küçük bir iş adamı olan Schmitt, Plettenberg, Vestfalya'ya Alman Roman Katolik bir ailenin oğlu idi. Berlin, Münih ve Strasbourg'da hukuk okudu ve 1915 yılında mezun olduktan sonra devlet sınavlarına girdi. 1916 yılında orduya girmek için gönüllü oldu. Aynı yıl, Strazburg'da yaptığı habilitasyonu kazandı. Münih, Greifswald, Bonn, Berlin ve Köln gibi çeşitli işletme okullarda ve üniversitelerde ders verdi.

1933'te Berlin Üniversitesi'nde profesör oldu. Schmitt, 1 Mayıs 1933 tarihinde NSDAP'ye katıldı; hızlı bir şekilde Hermann Göring tarafından Preußischer Staatsrat (Prusya Devlet Konseyi) ve kasımda Vereinigung nationalsozialistischer Juristen (Nasyonal Sosyalist Hukukçular Birliği) başkanlıklarına atandı.

Haziran 1934'te, Schmitt kendi gazetesi Deutsche Juristen-Zeitung (Alman Hukukçular Gazetesi) için baş editör oldu. Nazilerin ırkçı teorilerini eleştirdi. Schmitt, Reichsfachgruppenleiter (Reich Profesyonel Grup Lideri) görevinden istifa etti.

1945 yılında savaşın sona ermesiyle, Amerikan kuvvetleri tarafından ele geçirildi; bir toplama kampında bir yıldan fazla zaman geçirdikten sonra 1946 yılında serbest bırakıldı ve Plettenberg'teki evine döndü.