Carl Schmitt

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Carl Schmitt
Tam adıCarl Schmitt
Doğumu11 Temmuz 1888(1888-07-11)
Plettenberg,Alman İmparatorluğu
Ölümü7 Nisan 1985 (96 yaşında)
Plettenberg, Alman Federal Cumhuriyeti
Çağı20. yüzyıl felsefesi
BölgesiBatı felsefesi
İlgi alanlarıSiyaset felsefesi
Hukuk felsefesi
Anayasa Hukuku
Din Felsefesi
Önemli fikirleriDost-düşman ayrımı, siyasi ilahiyat, olağanüstü hal

Carl Schmitt (11 Temmuz 1888, Plettenberg - 7 Nisan 1985, Plettenberg), siyaset felsefesi alanında da görüşlerine başvurulan, Alman anayasa hukukçusuydu. 20'inci yüzyılın en tanınmış fakat en tartışmalı Alman anayasa hukuku ve uluslararası hukuk uzmanlarından biridir. Schmitt, 1933'ten itibaren Nazi rejimine dahil oldu: 1 Mayıs 1933'te Nasyonal Sosyalist Alman İşçi Partisi'ne üye oldu ve Nazi rejiminin sonuna kadar partisine sadık kaldı. Schmitt, 1934'te gerçekleşen ve Röhm Darbesi adı verilen darbe hareketini, Führer nizâmı adını verdiği hukuk teorisi ile aklamaya çalıştı. 1935'teki Yahudi düşmanı Nürnberg Yasaları'nı, özgürlük anayasası adıyla nitelendirdi. 1936'da NSDAP çevreleri tarafından oportünizmle de suçlandı. Partideki görevlerine son verildi, ancak NSDAP üyesi olarak kaldı. Hermann Göring'in himayesi sayesinde Schmitt, Prusya Ayan Meclisi'nin bir üyesi olarak kaldı ve Berlin'de üniversite profesörlüğünü de sürdürdü.[1]

Schmitt'in düşünce alemi, güç, şiddet ve hakkın kullanımı sorunları etrafında dönüyordu. Yayınları devlet ve anayasa hukukunun yanı sıra siyaset bilimi, sosyoloji, teoloji, Alman filolojisi ve felsefe gibi birçok disiplinle de kesişiyor. Hukuk ve siyaset bilim alanlarındaki faaliyetlerinin yanı sıra geniş kapsamlı eserleri arasında hicivler, gezi notları, düşünce tarihi araştırmaları ve Almanca metin yorumları gibi başka metin türleri de yer alıyor. Bir hukukçu olarak, anayasal gerçeklik, siyasî teoloji, dost-düşman ayrımı veya geçici uzlaşının formülü gibi akademik, siyasî ve genel kullanıma girmiş bir dizi terim ve kavramı türetmiştir. Öğrencileri ve muhafazakar hayranları sayesinde etkisi, İkinci Dünya Savaşı'ndan sonra dahi devam etti. Schmitt, parlamenter demokrasi ve liberalizme karşı olması, ve anayasa konularında nasyonal sosyalizme katkıları ile kendi kariyerine faydası olan her rejime hizmet eden şuursuz bilim insanı numûnesi olarak bugün, büyük çoğunluk tarafından yok sayılmaktadır.[2] Buna karşılık; federal cumhuriyetin kuruluş sürecinde anayasa hukuku ve içtihatları üzerindeki dolaylı etkisi nedeniyle bir siyasî düşünce klasiği olarak da nitelendirilmiştir.[3]

Babası küçük bir iş insanı olan Schmitt, Plettenberg, Vestfalya'da Katolik Alman bir ailenin oğlu olarak dünyaya geldi. Berlin, Münih ve Strazburg'da hukuk okudu ve 1915 yılında mezun olduktan sonra devlet sınavlarına girdi. 1916 yılında orduya girmek için gönüllü oldu. Aynı yıl, Strazburg'da yaptığı habilitasyonu kazandı. Münih, Greifswald, Bonn, Berlin ve Köln gibi çeşitli işletme okullarında ve üniversitelerde ders verdi.

1933'te Berlin Üniversitesi'nde profesör oldu. Schmitt, 1 Mayıs 1933 tarihinde NSDAP'ye katıldı; hızlı bir şekilde Hermann Göring tarafından Preußischer Staatsrat (Prusya Devlet Konseyi) ve aynı yılın Kasım ayında da Vereinigung nationalsozialistischer Juristen (Nasyonal Sosyalist Hukukçular Birliği) başkanlıklarına atandı.

Haziran 1934'te, Schmitt kendi gazetesi Deutsche Juristen-Zeitung (Alman Hukukçular Gazetesi) için baş editör oldu. Nazilerin ırkçı teorilerini eleştirdi. Schmitt, Reichsfachgruppenleiter (Reich Profesyonel Grup Lideri) görevinden istifa etti.

1945 yılında savaşın sona ermesiyle, Amerikan kuvvetleri tarafından ele geçirildi; bir toplama kampında bir yıldan fazla zaman geçirdikten sonra 1946 yılında serbest bırakıldı ve Plettenberg'teki evine döndü. 7 Nisan 1985'te Plattenberg'te öldü.

Eserleri arasında Siyasal Kavramı yer alır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Carl Schmitt und Ernst Rudolf Huber - NS-Juristen und ihre Rolle nach 1945". Deutschlandfunk Kultur (Almanca). 22 Kasım 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 4 Şubat 2022. 
  2. ^ "SPIEGEL SPECIAL Geschichte 1/2008 - MEPHISTO ALS UNTERTAN". web.archive.org. 2 Temmuz 2010. 2 Temmuz 2010 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 5 Şubat 2022. 
  3. ^ "Erkenntnis wächst an den Rändern - WELT". web.archive.org. 2 Şubat 2022. 2 Şubat 2022 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 5 Şubat 2022.