İçeriğe atla

Thukididis

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Tukididis
Tukididis büstü.
Doğumy. MÖ 472
Atina, Antik Yunanistan
Ölümy. MÖ 400
Atina, Antik Yunanistan
MeslekTarihçi

Tukididis (Antik Yunanca: Θουκυδίδης, Tukidídis; y. MÖ 472[1] - y. MÖ 400), Antik Yunan tarihçisi ve Atinalı general.

Tukididis, Atina ile Sparta arasındaki 30 yıl süren ve MÖ 404 yılında sona eren ünlü Peloponez Savaşı sırasında yaşamış ve bu savaşları tasvir etmiştir. O, tarihi her şeyden önce siyasi açıdan inceler ve tarih ile bunun için ilgilenir. Tanrıların müdahalelerini konu etmez. Pelopponnes Savaşlarının Tarihi adlı eserinde özellikle bu savaşların nedenlerini ve sonuçlarını ele alır. Eserini vatandaşlarına siyasi bir eğitim kazandırmak, onları siyasi açıdan bilgilendirmek için yazmıştır.[2] Tukididis, çağdaşı Herodot'a göre çok farklı bir tarihçidir. Herodot yalnızca bir hikâyeci iken Tukididis tarihi siyasi açıdan ele alan bir tarihçidir. Tukididis'in kendisi de Pelopponnes Savaşlarının Tarihi adlı eserini anlatırken bunu yinelemiştir:

Eserim toplantıda okunurken masalımsı şeylerin bulunamaması dolayısıyla belki eğlendirici bir tesir bırakmaz. Geçmişteki şeyler gibi, yeryüzü olaylarında adet olduğu üzere, bir zaman gelip aynı yahut benzer şekilde meydana gelecek şeyler üzerine de eksiksiz bilgi edinmek isteyenlerin onu faydalı bulmaları yeter. Bu eser sürekli bir mal olmak için yazılmıştır, o an için dinlenecek gösterişli bir süs olarak değil.

—Tukididis[3]

Aralarındaki farklılığa rağmen, her ikisi de tarihçidir ancak tarih filozofu değildir. Bir başka deyişle, her ikisi de tarihi olaylarla ilgilenmişlerdir. Tarihin anlamı ve amacını, insanın tarih içindeki rolünü dikkate almamışlardır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Genel
Özel
  1. ^ Delphi Complete Works of Thucydides (Illustrated): "At any rate his own statement, taken with Pamphila's date, has led to the general assumption that the historian was born about 472 B.C."
  2. ^ Hense-Leonard 1948, s. 64.
  3. ^ Hense-Leonard 1948, s. 66.