Adolfo Suárez

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Adolfo Suárez González
İspanya Başbakanı
Görev süresi
3 Temmuz 1976 - 25 Şubat 1981
Hükümdar I. Juan Carlos
Yerine geldiği Fernando de Santiago y Díaz
Yerine gelen Leopoldo Calvo Sotelo
Kişisel bilgiler
Doğum Adolfo Suárez y González
25 Ağustos 1932(1932-08-25)
Cebreros, Kastilya ve León İspanya
Ölüm 23 Mart 2014 (81 yaşında)
Madrid
Partisi CDS
Bitirdiği okul Salamanca Üniversitesi
Dini Roma Katoliği
İmzası

Adolfo Suárez González (25 Eylül 1932, Cebreros, İspanya - 23 Mart 2014, Madrid, İspanya), Temmuz 1976-Ocak 1981 arasında İspanya başbakanı.[1] Francisco Franco'nun Falanj örgütünü yeniden düzenleyen Milliyetçi Hareket'in (Movimiento Nacional) genel sekreterliğini yapmıştır.[1]

Babası küçük bir memurdu; annesi ise siyasi nüfuz sahibi ünlü Cebreros ailesinden geliyordu. Salamanca Üniversitesi'nde hukuk öğrenimi gördü. Madrid Üniversitesi'nde doktora çalışmasını tamamladı. Taşrada, çoğunlukla Milliyetçi Hareket'te birçok kez görev aldıktan sonra ulusal radyo ve televizyon kurumunda çalıştı. 1968-69'da Segovia'da Milliyetçi Hareket'in il başkanı ve sivil vali olarak görev aldı, ardından genel müdür olarak radyo ve televizyon kurumuna döndü.

Mart 1975'te Milliyetçi Hareket'in genel sekreter yardımcılığına atandı ve aralıkta hem genel sekreter, hem de bakan oldu.Aynı yıl, Milliyetçi Hareket'in bünyesindeki ılımlı reformcu siyasi oluşum İspanyol Halk Birliği'nin kurucu üyesi ve daha sonra başkanı oldu. Haziran 1976'da siyasi partileri yasallaştıran yeni yasayı Cortes Generales'de şiddetle savundu.

Temmuz 1976'da Kral Juan Carlos'un tahta çıkmasından sonraki ikinci hükûmeti kurmakla görevlendirilmesi, Milliyetçi Hareket'teki konumu nedenieyle bazı tepkilere yol açtı. Ayrıca güçlü Katolik örgüt Opus Dei'yle de ilişkisi vardı. Ama görevi süresince ılımlı bir politika izledi. Siyasi güçler arasında diyalogu başlattı, Franco'cu orduyu karşısına almayı göze alarak sosyalist ve komünist partileri yasallaştırdı; 1936'dan sonraki ilk serbest seçimleri düzenledi.

Suárez, Demokratik Merkez Birliği (Unión de Centro Democrático, UCD) adıyla sosyal demokratlardan ve liberallerden oluşan bir parti kurdu. Bu parti 1977 seçimlerini kazandı ve Suárez dört yıllık bir dönem için iktidara geldi. Kurduğu hükûmet, İspanya'nın birçok bölgesi için özerklik isteyen çeşitli grupların baskısı ve Baskların giderek artan terör eylemleriyle yıprandı. Partisi içinde daha 1978'de huzursuzluk başladı ve muhalefetteki İspanyol Sosyalist İşçi Partisi (PSOE) gitgide güçlendi. 1979 seçimlerinde UCD Cortes Generales'de (Parlamento) salt çoğunluğu sağlayamadı, ama Suárez güvenoyuna başvurarak iktidarını sürdürdü. Eylül 1980'de beşinci bir hükûmet kurmak zorunda kaldı ve ancak Endülüs Sosyalist Partisi'ne tümüyle özerk bir bölgesel hükûmet kurulacağı sözünü vererek güvenoyu alabildi. Bu tutumu ve Baskların terör eylemlerinin tırmanması tüm ülkede hükûmetin saygınlığının daha da azalmasına yol açtı.

Suárez Ocak 1981'de başbakanlıktan ve UCD'nin başkanlığından istifa etti. Ağustos 1982'de Demokratik ve Sosyal Merkez (Centro Democrático y Social, CDS) adlı yeni bir siyasi parti kurdu.Ancak CDS hiçbir zaman Demokratik Merkez Birliği kadar başarılı olamadı, Suárez de 1991'de aktif siyasetten çekildi.

Adolfo Suárez, İspanya'da demokrasiye geçiş sürecinde kilit rol oynayan kişiliklerden biridir.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ a b n.a., n.a. (2021). The Europa world year book 2021 (62. bas.). Abindgon, Oxon. ISBN 978-0367698713. 
Medya görevi
Önce gelen
Jesús Aparicio-Bernal Sánchez
RTVE Genel Müdürü
1969–1973
Sonra gelen
Rafael Orbe
Siyasi görevi
Önce gelen
Fernando de Santiago y Díaz
(geçici)
İspanya Başbakanı
1976–1981
Sonra gelen
Leopoldo Calvo-Sotelo
Parti siyasi görevi
Önce gelen
Giovanni Malagodi
Liberal Enternasyonal Başkanı
1989–1992
Sonra gelen
Otto Graf Lambsdorff
İspanyol soyluları
Yeni oluşum Suárez Dükü
1981–2014
Sonra gelen
Alejandra Romero Suárez

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]