Çift ipte düğme

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

Çift ipte düğme, iki ip üzerinde, o iki ipin oluşturduğu, sepet örgülü / saç örgülü görünüşlü cevizimsi bir düğümdür.

Çift ipte düğme önden Çift ipte düğme önden
Çift ipte düğme önden
Çift ipte düğme arkadan
Düğme: 4 etap ayni resimde, ince kırmızı çizgiler bir sonraki hamleyi gösterir
Süsleyici durdurma düğümleri 1- 3 halkalı dizgin düğümü, 2- 3 halkalı dizgin düğümü, 3- dirsekte kropi, 4- Çift ipte düğme, 5- Çift ipte düğme(halkalı), 6- İp ortasında düğme, 7- İp ortasında iki katlı düğme, 8- Gerçek aşık, 9- İlmekli, 10- Tek ipte düğme, 11- Tek ipte düğme dirsekte (dolayısıyla iki katlı ve halkalı), 12- Japon, 13- Kropi, 14-Adi düğüm

Bu düğümün iki giren ipi iki de çıkan ipi vardır. Çeşitleri:

  • İpte düğme halkası ucunda sabit bir halka olanı (aynı ipin iki ucuyla bağlayıp ortadan bıçak sapına asmak için),
  • İp ortasında düğme sadece dirsekte düğme olanı, bir öncekinin halkasının düğüm yüzeyine kadar küçültülmüş hali. Elbiselerde düğme olarak kullanılırmış.
  • iki ip zincirinde boğum oluşturanı (bıçak sapına asılanın gerisine elden kaymayan uzantı olsun diye),
  • 3 halkalı dizgin düğümü ucunda bir ve alt yanında iki -toplam üç- sabit halkası olanı (dizgin yapmak için). Her halka, sepet örgülerinden bir üst geçişin uzatılmış halidir. Bu sonuncunun kendi sayfasında özel bir bağlanış yöntem tarifi vardır.

Bağlanışı[değiştir | kaynağı değiştir]

Önce iki ip karşı köşelerden girdikleri bir yoma bağı şeklinde buluşturulur. Sonra uçlar yoma bağının karşı giriş ipi üstünden aşırılıp alta alınır. En son her iki uç yoma bağının tam ortasındaki dört köşe delikten yukarı geçirilir, ve düğüm sıkıştırılır.

Diğer bir bağlama yöntemi yoma bağı gerektirmez ve ucunda bir ilik oluşturmaz, gene de sepet örgülü küre biçiminde ve alttan iki ipi çıkan bir düğme oluşturur. Bağlarken uçlar gerekir.

Üçüncü bir bağlama şekli [1] Tek ipte düğme deki gibi iki halka ile başlar, orta noktada bükülme yönünü değiştirir. Bu değişme uçların düğümden çıkış yönünü etkiler; Tek ipte düğmede karşı taraflarda, burada ise ayni tarafta. Ortadaki esneme yönünün değiştiği düz nokta, istenirse uçların karşı tarafına doğru çekilip uzatılarak halka haline getirilebilir.

Kullanılışı[değiştir | kaynağı değiştir]

Genellikle düşmemesi, kaybolmaması, kolay bulunması gereken, estetik (örneğin merasim) amaçlı küçük eşyaların sapından sarkan iki ipte zincir boğumu olarak kullanılır.

Üniformalarda bazen rütbe veya ayrıcalık belirtici süs olarak kullanılır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ https://www.youtube.com/watch?v=Rl_hVULhBbw How You Can Tie The Chinese Button Knot -by whyknot