Çift ipte düğme

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Çift ipte düğme, iki ip üzerinde, o iki ipin oluşturduğu, sepet örgülü / saç örgülü görünüşlü cevizimsi bir düğümdür.

Çift ipte düğme önden Çift ipte düğme önden
Çift ipte düğme önden
Çift ipte düğme arkadan
Düğme: 4 etap ayni resimde, ince kırmızı çizgiler bir sonraki hamleyi gösterir

Bu düğümün iki giren ipi iki de çıkan ipi vardır. Çeşitleri:

  • İpte düğme halkası ucunda sabit bir halka olanı (aynı ipin iki ucuyla bağlayıp ortadan bıçak sapına asmak için),
  • İp ortasında düğme sadece dirsekte düğme olanı, bir öncekinin halkasının düğüm yüzeyine kadar küçültülmüş hali. Elbiselerde düğme olarak kullanılırmış.
  • iki ip zincirinde boğum oluşturanı (bıçak sapına asılanın gerisine elden kaymayan uzantı olsun diye),
  • 3 halkalı dizgin düğümü ucunda bir ve alt yanında iki -toplam üç- sabit halkası olanı (dizgin yapmak için). Her halka, sepet örgülerinden bir üst geçişin uzatılmış halidir. Bu sonuncunun kendi sayfasında özel bir bağlanış yöntem tarifi vardır.

Bağlanışı[değiştir | kaynağı değiştir]

Önce iki ip karşı köşelerden girdikleri bir yoma bağı şeklinde buluşturulur. Sonra uçlar yoma bağının karşı giriş ipi üstünden aşırılıp alta alınır. En son her iki uç yoma bağının tam ortasındaki dört köşe delikten yukarı geçirilir ve düğüm sıkıştırılır.

Diğer bir bağlama yöntemi yoma bağı gerektirmez ve ucunda bir ilik oluşturmaz, gene de sepet örgülü küre biçiminde ve alttan iki ipi çıkan bir düğme oluşturur. Bağlarken uçlar gerekir.

Üçüncü bir bağlama şekli[1] Tek ipte düğme deki gibi iki halka ile başlar, orta noktada bükülme yönünü değiştirir. Bu değişme uçların düğümden çıkış yönünü etkiler; Tek ipte düğmede karşı taraflarda, burada ise ayni tarafta. Ortadaki esneme yönünün değiştiği düz nokta, istenirse uçların karşı tarafına doğru çekilip uzatılarak halka haline getirilebilir.

Bu düğümün bu her iki bağlama yönteminde de uçların en son hamlede kavislerini tamamlayıp hangi üçgen delikten geçeceklerine bağlı olarak iki çeşidi vardır. 1- uçlar kavis sonuna yakın üçgen delikten geçerse ABOK#600 oluşur.[2] 2- uçlar kavis sonuna uzak (ya da kavis başına yakın) üçgen delikten geçerse ABOK#787, ya da ABOK#599[2] usulü veya yukarıdaki ilk yoma bağından bağlama yöntemi ile ayni sonuç oluşur.

Süsleyici durdurma düğümleri 1- 3 halkalı dizgin düğümü, 2- 3 halkalı dizgin düğümü, 3- dirsekte kropi, 4- Çift ipte düğme, 5- Çift ipte düğme(halkalı), 6- İp ortasında düğme, 7- İp ortasında iki katlı düğme, 8- Gerçek aşık, 9- İlmekli, 10- Tek ipte düğme, 11- Tek ipte düğme dirsekte (dolayısıyla iki katlı ve halkalı), 12- Japon, 13- Kropi, 14-Adi düğüm

Kullanılışı[değiştir | kaynağı değiştir]

Çinlilerin geleneksel Tangzhuang adı verilen ceketlerinin düğmeleri genellikle bu düğümle ipekli iplerden yapılır. Halkası düğme deliği, düğümü de düğme gibi kullanılabilir. Üstüne yatınca sert maddeden düğmeler kadar rahatsız etmeme, çamaşır makinelerinde ve geleneksel tokmaklayarak yıkamada kırılmama gibi faydalı yönleri vardır.

Genellikle düşmemesi, kaybolmaması, kolay bulunması gereken, estetik (örneğin merasim) amaçlı küçük eşyaların sapından sarkan iki ipte zincir boğumu olarak, özellikle bıçak sapının uzantısı olarak veya anahtarlık olarak çok kullanılır.

Üniformalarda bazen rütbe veya ayrıcalık belirtici süs olarak kullanılır.

Çeşitleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Düğümü daha uzun[değiştir | kaynağı değiştir]

Yoma bağıyla başlayarak yukarıda anlatılan tek katlı Çift İpte Düğme bağlanır. İki kat yüksek Çift İpte Uzun Düğme için fazladan bir büklümlü yoma bağı, daha da uzunu, yani üç kat yüksek Çift İpte Uzun Düğme için fazladan iki büklümlü yoma bağı ile başlayan yöntem kullanılır. Bu sonuncu üç kat yüksek Çift İpte Uzun Düğme için yöntem:

İki katlısı şu yöntemle de bağlanabilir:

Düğümün bir yanı daha şişman[değiştir | kaynağı değiştir]

Standard yoma bağından başlayarak bağlanan çift ipte düğme bağlama yönteminde uçlara halka ucunu dolandırmadan (yani orta deliğe hiç niyetlenmeden) önce ikişer kez daha kenar ördürerek (karşı halka ucunu dolandırıp orta delikden geçirme işlemi gene en son hareket olacak şekilde) düğümün halkaya yakın tarafının daha şişman olması, silindir şeklinde değil de daha çok yarım küre şeklinde olması sağlanır.[3]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ https://www.youtube.com/watch?v=Rl_hVULhBbw 28 Şubat 2020 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. How You Can Tie The Chinese Button Knot -by whyknot
  2. ^ a b Ashley, Clifford W. (1944). The Ashley Book of Knots. Doubleday. 0-385-04025-3.
  3. ^ https://www.youtube.com/watch?v=__5CyWI8LPo 19 Ocak 2020 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. King's crown button knot