İçeriğe atla

Külot

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Kadın külotları
Külot türleri

Külot, kadınlar tarafından giyilen bir iç çamaşırı türüdür.

Külotlar başlangıçta bir kadının gövdesinin alt yarısını da kapsayacak şekilde tasarlanmış olup[1] 1970'lerden beri külot yalnızca genital bölge ve çevresini kapsayacak hale geldi.

Külotlar vücuda oturan veya gevşek olabilir. Tipik bileşenler arasında elastik bir bel bandı, genital bölgeyi kapatan bir kasık paneli bulunur.[2]

Külotlar, pamuk, dantel, lateks, deri, likra, naylon, polivinil klorür, polyester, ham deri, saten ve ipek gibi çeşitli malzemelerden yapılır. Külot tipik olarak iki parçadan oluşur. Kasık ve yanlarda dikişlerle birleştirilir. Ek bir köşebent genellikle kasıkta bulunur, bel bandı ve bacak açıklıkları elastikten yapılmıştır.[3]

20. yüzyılın sonlarına kadar, külotlar büyük, tam kesimli külotlardı, genellikle beyaz pamukluydu ve tamamen faydacıydı, görsel çekicilik için tasarlanmamıştı. 20. yüzyılın 2. yarısında insan cinselliğine yönelik rahatlatıcı külotlar büyük bir değişime yol açmıştır.

Stiller[değiştir | kaynağı değiştir]

Külotlar, arka kapama miktarı, yanlardaki genişlik ve giyildikleri yükseklik gibi kriterlere göre çeşitli tarzlarda sınıflandırılır. Bu kategoriler mutlaka farklı değildir ve kullanım, markalar arasında farklılık gösterebilir:

 • Yapışkanlı külotlar bazen askısız külotlar olarak tanımlanır. Önde ve arkada çıplak minimum kısımları kapatan bir mikro külot şeklidir. Kadınlar külot çizgisinin görünmesini istemediğinde kullanışlıdırlar.[4]
 • Bikiniler, hipsterlar gibi kalça hizasında oturur, ancak yan bölümlerin kumaşı daha dardır. İpli bikini tipi ile yan kısımlar tamamen ortadan kalkıyor ve bel kısmı sadece ip benzeri malzemeden oluşuyor.
 • Boyshorts, don varyasyonu olan boxer şort'lara benzerliklerinden dolayı alır. Bazıları, sineklik ve kontrast süslemeli erkek külotlarına benzer. Erkek külotlarının aksine, bu tarz genellikle düşük kesimdir. Erkek şortları genellikle kalçaların çoğunu kaplar.[5]
 • Slip bele veya göbeğin hemen altına kadar yükselir ve arkada tam koruma sağlar.
 • Cheekies, önde bir hipster, bikini veya erkek şortu olarak şekillendirilebilir. Arkada, kalçaları saracak şekilde tasarlanmıştır.[6] Kumaşın kısmen yanakların arasına oturmasını sağlamak için bir dikiş veya çıkıntıya sahiptirler.[7] Her bir yanağın dış 1/3 ila 1/2'sini açıkta bırakırlar ve genellikle bir dantel veya taraklı süslemeye sahiptirler.
 • Hipsterlar, bel bandı kalçaların üzerinde düz olacak şekilde vücudun alt kısmına giyilir.
 • Tangalar bikiniden daha az arka kapsama alanıyla orta ila minimal düzeyde bir koruma sağlar ve bel bandı yanlarda dar bir şeride indirgenir.
 • String'lerin tangalara benzer bir bel bandı vardır, ancak arka koruma çoğunlukla kesilir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

 1. ^ Staff (7 Şubat 2008). "Panty". The Origin of. TheOriginOf.com. 10 Haziran 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 15 Temmuz 2017. 
 2. ^ "12 Types of Panties and Underwear for Women". 24 Aralık 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 24 Aralık 2021. 
 3. ^ "A Deep Dive on 10 Different Types of Underwear for Women". 24 Aralık 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 24 Aralık 2021. 
 4. ^ "25 Different Types of Panties Collection for Women in 2023". 24 Aralık 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 24 Aralık 2021. 
 5. ^ "Boyshorts and Girltrunks 101: Your Queer Underwear Guide". 24 Aralık 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 24 Aralık 2021. 
 6. ^ "6 Things Women Should Know About Cheeky Underwear". 24 Aralık 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 24 Aralık 2021. 
 7. ^ "Cheeky underwear vs. bikini: 5 key differences". 24 Aralık 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 24 Aralık 2021. 

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Galeri[değiştir | kaynağı değiştir]