İç çamaşırı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Underpants (AM 1979.59-8).jpg

İç çamaşırı, gövde, belden veya kalçadan, uyluk veya dizlerin üst kısmına kadar uzanan bir iç giyimdir. İngiliz İngilizcesinde terim erkek iç çamaşırını ifade eder, ABD'de ise terim toplumsal cinsiyettir.[1] Eşdeğer olarak kadın giysisi külot biliniyor.

Boksör şortları[değiştir | kaynağı değiştir]

Boxer şortları, boksörleri veya gövdeleri, kullanıcının belinde veya yakınında olan elastik bir bel bandına sahiptir, kasık kısımları ise oldukça gevşek ve orta uyluğa uzanır.[2] Düğmeli veya düğmesiz olarak genellikle bir açıkgöz hissesi vardır. Boksör şortlarının bel bantları genellikle külotlardan daha geniştir ve çoğu zaman üreticinin marka adını taşır.

Uzun bacaklı boksör şortu boksör külotlarına benzer tarzdadır, ancak genellikle bacaklarda, dizlere kadar daha uzundur.

Don[değiştir | kaynağı değiştir]

Don boxer şort tarzına benzer, ama külot gibi formu vardır. Trunk külotları boksör külotlardan daha kısa, ama erkek külotlarından daha uzundur.

Erkek külotu[değiştir | kaynağı değiştir]

Erkek külotlar, kullanıcının belinde veya yakınında elastik bir bel bandı, kasıkta veya omurgaya yakın olan bacak bölümlerine sahiptir. Ayrıca ultra emici çeşitlerde de bulunurlar.[3] Bikini külotları, bikini tabanı gibi daha az kapsama alanı olan külotlarda bir değişikliktir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]