3 halkalı dizgin düğümü

Vikipedi, özgür ansiklopedi
3 halkalı dizgin düğümü
Süsleyici durdurma düğümleri 1- "3 halkalı dizgin düğümü", 2- "3 halkalı dizgin düğümü", 3- dirsekte kropi, 4- Çift ipte düğme, 5- Çift ipte düğme(halkalı), 6- İp ortasında düğme, 7- İp ortasında iki katlı düğme, 8- Gerçek aşık, 9- İlmekli, 10- Tek ipte düğme, 11- Tek ipte düğme dirsekte (dolayısıyla iki katlı ve halkalı), 12- Japon, 13- Kropi, 14-Adi düğüm

3 halkalı dizgin düğümü ucunda bir, ve alt yanında iki -toplam üç- sabit halkası olan saç örgüsü ya da sepet örgüsü görünüşlü, altdan dört ip (iki halka) giren, üstten dört ip (bir halka ve iki uç) çıkan, gerilimleri dikey yönde dengeli aktaran bir düğümdür.

Bu düğümün aslında başka işlere yarayan başka çeşitleri de vardır.

  • 3 halkalı dizgin düğümü - bu düğüm- ucunda bir ve alt yanında iki -toplam üç- sabit halkası olanı (dizgin ya da yular yapmak için).
  • 4 ipli zincirin sonunda çifte dirsekte çifte halkalı tek düğüm, yandaki 14'te 1 numara,
  • 4 ipli zincirde boğum, yandaki 14'te 2 numara
  • 2 ipli zincir sonunda düğme, yandaki 14'te 6 numara. Elbiselerde (örn. Tangzhuang, geleneksel çinli ceketinde) düğme olarak kullanılır. Burada altdan bir ip girer, bir ip çıkar.
  • 2 ipli zincirin sonunda düğüm ve halka aynı ipin iki ucuyla bağlayıp halka ortasından bıçak sapına asmak için, yandaki 14'te 5 numara. Elbiselerde bir önceki için ilik olarak da kullanılabilir. Burada alttan iki ip girer üstten iki ip (ilik halkası) çıkar.
  • 2 ipli zincirde boğum, bıçak sapına asılanın gerisine elden kaymayan uzantı olsun diye, yandaki 14'te 4 numara. Burada da altdan iki ip girer üstten iki ip çıkar.

Kullanılışı[değiştir | kaynağı değiştir]

Üstteki tek halka dizgin ya da yularda burun ve çeneyi çevreler. İki serbest uç ise kulaklar gerisinden / enseden aşırılıp göz/kulak gerisinde yani atın bir yanağında, örneğin sancak bağı ile birbirine bağlanır.

Alttaki iki halka binici ya da sürücünün gemsiz dizgin veya yularda hayvanı sağa ya da sola yönlendirmek ve durdurmak, ya da geri çekmek için kullandığı ipin birer uçlarını bağlamak içindir.

Üstteki halka ve halkadaki çift düğüm burun üstü kemiklerin ortadaki hassas ek yerine uyguladığı acılı basınç yüzünden hayvanı itaate zorlar.

Düğüm çene altında kalır. Düğümü başka bir ip halkasıyla hayvanın boynuna çene gerisinden tutturmak gerekebilir, yoksa ip hayvan isteksiz yedekteyken öne doğru çekildiğinde, veya hayvan kendisi yularına bastığında halka burnundan kayıp, kafasından kurtulup yere düşebilir.

Bağlanışı[değiştir | kaynağı değiştir]

Gözle düğümün topolojisini inceleyerek öğrenenler alttaki resimlere bakabilirler.

Bir elde tutup öbür elle bağlayarak öğrenmeyi tercih edenler alttaki resimlere bakabilirler (şu videoya da bakılabilir [1]).

Bir elde tutup öbür elle bağlamak için başka bir yöntem için alttaki resimlere bakılabilir (şu videoya da bakılabilir [2], Aynı yöntemle bir at başlığının tamamının ipten yapılışı da bu videoda[3]).

3 halkalı dizgin düğümünün en az 5 değişik yöntemle bağlanışını gösteren kısa videolar şu kaynakta izlenebilir.[4]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ https://www.youtube.com/watch?v=L0Csf4nCHVs 27 Mart 2016 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. 3 halkalı dizgin düğümünün elde bağlanışını gösteren video (4 renk)
  2. ^ https://www.youtube.com/watch?v=LKhYibePcGI 5 Aralık 2015 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. 3 halkalı dizgin düğümünün elde bağlanışını gösteren video (beyaz)
  3. ^ https://www.youtube.com/watch?v=wTnqa70mw-g 1 Mart 2020 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. 3 halkalı dizgin düğümlü at başlığının 6 m. ipten burun ortası 230 cm'de, 14 ve 20 cm. aralıklı düğümlerle masa üstünde sadece ellerle bağlanışını gösteren video (siyah-beyaz)
  4. ^ https://www.youtube.com/channel/UCC_NnpECflp70GolC47BGoQ/videos 3 halkalı dizgin düğümünün elde en az 5 değişik yöntemle bağlanışını gösteren Antonio Marin'in youtube hesabı (ispanyolca, 2 renk)