3 halkalı dizgin düğümü

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
3 halkalı dizgin düğümü
Süsleyici durdurma düğümleri 1- 3 halkalı dizgin düğümü, 2- 3 halkalı dizgin düğümü, 3- dirsekte kropi, 4- Çift ipte düğme, 5- Çift ipte düğme(halkalı), 6- İp ortasında düğme, 7- İp ortasında iki katlı düğme, 8- Gerçek aşık, 9- İlmekli, 10- Tek ipte düğme, 11- Tek ipte düğme dirsekte (dolayısıyla iki katlı ve halkalı), 12- Japon, 13- Kropi, 14-Adi düğüm

3 halkalı dizgin düğümü ucunda bir, ve alt yanında iki -toplam üç- sabit halkası olan saç örgüsü ya da sepet örgüsü görünüşlü bir düğümdür.

Bu düğümün aslında başka işlere yarayan başka çeşitleri de vardır.

  • İpte düğme halkası ucunda sabit bir halka olanı (aynı ipin iki ucuyla bağlayıp ortadan bıçak sapına asmak için). Burada altdan iki ip girer üstten iki ip (halka) çıkar.
  • İp ortasında düğme sadece dirsekte düğme olanı, bir öncekinin halkasının düğüm yüzeyine kadar küçültülmüş hali. Elbiselerde düğme olarak kullanılırmış. Burada altdan iki ip girer ya da çıkar.
  • iki ip zincirinde boğum oluşturanı (bıçak sapına asılanın gerisine elden kaymayan uzantı olsun diye). Burada altdan iki ip girer üstten iki ip çıkar.
  • 3 halkalı dizgin düğümü - bu düğüm- ucunda bir ve alt yanında iki -toplam üç- sabit halkası olanı (dizgin yapmak için). Her halka, diğerlerindeki sepet örgülerinden bir üst geçişin uzatılmış halidir. Burada altdan dört ip girer (iki halka) üstten dört ip (bir halka ve iki uç) çıkar.

Kullanılışı[değiştir | kaynağı değiştir]

Üstteki tek halka burun ve çeneyi çevreler. İki serbest uç ise kulaklar gerisinden / enseden aşırılıp göz/kulak gerisinde yani atın bir yanağında, örneğin sancak bağı ile birbirine bağlanır.

Alttaki iki halka dizgin ipinin uçlarını bağlamak içindir.

Alttaki iki dizgin halkaları hayvanın kafasını sağa ya da sola döndürmeye, durdurmaya, ya da geri çekmeye yarar.

Üstteki halka hassas burun üstü kemiklere uyguladığı acılı basınç yüzünden hayvanı itaate zorlar.

Düğüm çene altında kalır. Düğümü başka bir ip halkasıyla boyna çene gerisinden bağlamak gerekebilir, yoksa dizgin öne doğru çekildiğinde veya at dizginine bastığında burnundan çıkıp kafasından düşebilir.

Bağlanışı[değiştir | kaynağı değiştir]

Gözle düğümün topolojisini inceleyerek öğrenenler alttaki resimlere bakabilirler.

Bir elde tutup öbür elle bağlayarak öğrenmeyi tercih edenler alttaki resimlere bakabilirler (şu videoya da bakılabilir [1]).

Bir elde tutup öbür elle bağlamak için başka bir yöntem için alttaki resimlere bakılabilir (şu videoya da bakılabilir [2], Aynı yöntemle bir at başlığının tamamının ipten yapılışı da bu videoda[3]).

Kaynaklar[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ https://www.youtube.com/watch?v=L0Csf4nCHVs 3 halkalı dizgin düğümünün elde bağlanışını gösteren video (4 renk)
  2. ^ https://www.youtube.com/watch?v=LKhYibePcGI 3 halkalı dizgin düğümünün elde bağlanışını gösteren video (beyaz)
  3. ^ https://www.youtube.com/watch?v=wTnqa70mw-g 3 halkalı dizgin düğümlü at başlığının 6 m. ipten burun ortası 230 cm'de, 14 ve 20 cm. aralıklı düğümlerle masa üstünde sadece ellerle bağlanışını gösteren video (siyah-beyaz)