İp ortasında düğme

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
İp ortasında düğme

İp ortasında düğme, ip ortasında / dirseğinde, iki ucun oluşturduğu, sepet örgülü / saç örgülü görünüşlü cevizimsi bir düğümdür.

Bu düğümün bir giren ipi bir de çıkan ipi vardır. Başka çeşitleri:

  • İpte düğme halkası ucunda sabit bir halka olanı (aynı ipin iki ucuyla bağlayıp ortadan bıçak sapına asmak için),
  • İp ortasında düğme sadece dirsekte düğme olanı, bir öncekinin halkasının düğüm yüzeyine kadar küçültülmüş hali. Elbiselerde düğme olarak kullanılırmış.
  • iki ip zincirinde boğum oluşturanı (bıçak sapına asılanın gerisine elden kaymayan uzantı olsun diye),
  • 3 halkalı dizgin düğümü ucunda bir ve alt yanında iki -toplam üç- sabit halkası olanı (dizgin yapmak için). Her halka, sepet örgülerinden bir üst geçişin uzatılmış halidir. Bu sonuncunun kendi sayfasında özel bir bağlanış yöntem tarifi vardır.

Bağlanışı[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. - El altından bir basit ilmek düğümü yapılır, ilmek-ucu aşağı doğru çıkacak.
  2. - İlmek ucu düğüm üzerinden aşırılıp, ilmeğin içinden yukarı çıkarılır. Sonuç, uçları yukarı bakan orta nokta simetrili iki ilmek düğümü olacak.
  3. - Uçlar ortadaki iki üçgen deliğin karşı tarafta olanı içinden birbirine çeyrek dolanıp aşağı sokulur. Sonuç, dört yapraklı çift saplı bir çiçek görünümünde olacak, o da sıkıstırılarak sepet örgülü küre düğme olacak.
  4. - Uçlardan birini en ortadaki buluşma noktasından başlayarak diğerinin hep aynı yanından geri takip ettirerek, düğme, çok ipli ve bu yüzden daha şişman bir hale getirilebilir. Her ip için uç, o orta noktaya ikişer kez daha uğrayacaktır.
Çift ipte düğme D1- El altından ilmek, ilmek ucu aşağı doğru çıkacak.
Çift ipte düğme D2- İlmek ucu düğüm üzerinden, ilmeğin içinden yukarı. Sonuç, uçların yukarı baktığını saymazsak orta nokta simetrili iki ilmek olacak.
Çift ipte düğme D3- Uçlar ortadaki iki üçgen deliğin karşı tarafta olanı içinden birbirine çeyrek dolanıp aşağı geçecek. Sonuç, dört yapraklı çift saplı bir çiçek, o da sıkıştırıldığında uçlara doğru bükülüp sepet örgülü küre düğme şeklini alacaktır.
Çift ipte düğme D4- Uçlardan birini en ortadaki buluşma noktasından başlayarak diğerinin hep aynı yanından geri takip ettirerek, düğme, çok ipli ve bu yüzden daha şişman bir hale getirilebilir. Her ip için uç, o orta noktaya ikişer kez daha uğrayacaktır.

Kullanılışı[değiştir | kaynağı değiştir]

Elbisede düğme olarak kullanılabilir.

Sırt sırta iki düğme kol manşeti olarak kullanılabilir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]