Dirsekte tek izbarço bağı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Bir Dirsekte tekli izbarço bağı

Dirsekte tek izbarço bağı dirsekte ilik oluşturan bir bağdır. Kelebek bağı da denir ama Alp kelebeği ile karıştırılmamalıdır.

Bağlanışı[değiştir | kaynağı değiştir]

Önce ip ortasına bir yarım margarita bağı bağlanır (dirsek etrafında yarım kazık bağı). Dirsek sıkıştıran yarım kazık bağı bu bağı bir İzbarço bağı çeşidi olarak tanımlatabilir. Margarita bağının kalan yarısı, yani arkada oluşan halka, yarım kazık bağının öbür ucu olan ip bedeni etrafında dolandırılıp margarita gözünden geçirilerek sıkıştırılır.[1]

Başka yöntem [2]: Dikine duran ipte bir dirsek üst ip bedeni etrafında dolandırılıp kendi sarmalı içinden aşağı geçirilip sıkıştırılarak da yapılabilir.

Kullanımı[değiştir | kaynağı değiştir]

Fazla güvenlik gerektirmeyen ve çekilme yönü ayni kalan işlerde kullanılır. Hayat tehlikesi olan durumlarda Alp kelebeği daha uygundur. İpte merdiven basamağı olarak kullanılabilir.

Özellikleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Hangi yönde bağlandığı önemlidir. İliği ters yöne çekilmediği sürece boşalmaz. Çok kolay çözülür.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ http://notableknotindex.webs.com/spanloop.html span loop
  2. ^ http://www.helsinki.fi/~galambos/knot/singlebowlineonthebight.gif, Dirsekte uçsuz, tekli izbarço bağı (kropi düğümü ve halkasının iplerinden birinin son halkadan önce aşağı sarkmasıyla oluşur)