İçeriğe atla

Skort

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Skort giyen bir tenisçi: Mariya Şarapova

Skort ya da şort etek, genellikle altta giyilen bir mikro şortun cephesini kapatan bir tür etek çeşididir. Bazı skortların altındaki şort ile skort bütünleşik olarak tasarlanmıştır.[1] Bu tür skortlar genellikle tenis vb. efora dayalı spor dallarında tercih edilmektedir.

Skort kelimesi, etek (İngilizce: Skirt) ve şort (İngilizce: Short) kelimelerinin İngilizcelerinin birleşmesiyle oluşan bükümlü birleşimli bir sözcüktür. Kelime bazı bölgelerde deyimsel anlamıyla kullanılmaktadır. Skortlar, kısa pantolonlara benzeyen ve etek pantolon olarak satılan bazı giysilere yakın bir kıyafet olsa da, skortlarda amaç giysinin etek gibi görünmesidir. Skortlar pantolon ve şortlardan, belden aşağıdaki geniş kesimleriyle ayrılmaktadır.

Skortlar özellikle, spor, bahçe işleri, temizlik ve bisiklet sürme gibi efor ve rahatlık gerektiren etkinliklerde; kullanıcılarına rahatlık sağlamak ve bir etek görünümü oluşturmak üzere tasarlanmıştır.

Montgomery Ward, kendisine ait 1959 bahar-yaz kreasyonunda skort olarak adlandırdığı bu giysi tasarlamıştır. Skort, akordeon ve bıçak pilili bir üst kumaştan oluşan bir tür şort olarak olarak bu dönemde düşünülmüştür. Ancak yıllar içerisinde, skort; şort etek gibi gösterme amacıyla özellikle şortun arka kısmını kapatan bir kanat kumaşla hazırlanan etek-şort çifti anlamında kullanılmaya başlanmıştır. Anlam değişimi devam ederek, son yıllarda bu terim, şort ile kombin oluşturan tüm etek çeşitleri için başvurulan bir terim hâlini almıştır.

Kadın sporlarında skort

[değiştir | kaynağı değiştir]

Skort, kadınlar tarafından icara edilen çim hokeyi, tenis, golf, bovling ve kamogye gibi spor dallarında popülerdir. Bunun yanında, kortlar atletik üniformaların önemli bileşenlerindendir.

Kadın giyim markası Leon Levin tarafından "Q" etek veya "skort" olarak adlandırılan bu etek yumuşak hatlı etek, kullanırlarına geniş bir hareket kabiliyeti vermesi nedeniyle 1960'larda kadın tenisçiler arasında beğenilir-çok kullanılır bir hâle gelmiştir.

  1. ^ "culottes". 16 Haziran 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 20 Haziran 2016.