Çifte düğüm bağı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Çifte düğüm bağı

Çifte düğüm bağı bir adi düğümdeki ucun başlangıç etrafında bir dolanma yerine fazladan bir daha dolanmasıyla olușan düğümdür.

İp üzerine tek başına durup hiçbir şey bağlamadığında Çifte düğüm denir ve bir durdurma düğümü olarak işe yarar. Bu hali Quipu'da 2 sayısını belirtir.

Çifte düğüm bağı birçok düğümün içinde yer alır.

  • Cerrah bağı Çifte düğüm bağı ile başlar, Adi düğüm ya da Çifte düğüm bağı ile biter.
  • Boğucu bağ Çifte düğüm bağının bir nesne etrafında yeniden düzenlemiş bir şeklidir. Bir nesneyi örneğin bir direğe tutturmak için kullanılır.
  • Ip eklemeye yarayan Çifte balıkçı bağının yarısı Çifte düğüm bağıdır. Bir ipin ucu öbür ip bedeni etrafında bir Boğucu bağ olușturur.
  • Demir bağıda yeniden düzenlemiş bir Çifte düğüm bağı ile başlar; Emniyet için çıması (ucu) ana ip etrafında fazladan bir döndürülüp sıkıştırılır, öyle ki orada bir Tam kazık bağı oluşur.

Çok dolamalı çeşitleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Adi düğümdeki ucun başlangıç etrafında bir dolanma yerine fazladan 1 yerine 2, 3, hatta daha da fazla dolanmasıyla olușan düğümler vardır. Örneğin Adi piyan çok dolamalı bir Boğucu bağdır.

Fransiskan rahiplerinin kemer ucu bağı 3 dolamalı, halkasız, düğümü içeride, sıkıştırılmış bir durdurma düğümüdür. Bu 3 dolama ettikleri 3 yemini temsil eder.

Bu tür, halkası dışarıda, çok dolamalı durdurma düğümü çeşitleri Quipu'da sırasıyla daha büyük sayıları belirtir.

Çok dolamalılarda düzenleme değişimi[değiştir | kaynağı değiştir]

çok dolamalı durdurma düğümü çeşitlerinde halka devrilişi

Soldaki resimde A, Quipu'da 5 anlamına gelen, 5 dolamalı halkası dışarıda bir durdurma düğümünün sıkıştırılmış şekli, B ise onun sıkıştırılmamış şeklidir.

B şeklindeki düğümün s noktasından tutup öbür taraf etrafında birkaç dolanırsa C de görülen şekle ulaşılır; s noktası biraz inmiş, üst taraf, sTde görülene benzemiştir. Yeşil/sarı okun gösterdiği yönde sarmaya devam eder sonra da sıkıştırılırsa sTde görülen 5 dolamalı, halkasız, düğümü içeride, sıkıştırılmış durdurma düğümü elde edilir. bu düğüme daha kolay bir ulaşma yöntemi E de görüleni bağlayıp sıkıştırmaktır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]