Margarita bağı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Atla: kullan, ara
Margarita bağı

İpin boyunu kısaltmak, ya da ipin zayıf bir bölümünün geçici olarak ağır yükten sakınılması için kullanılan bir düğümdür.

Bağlanışı[değiştir | kaynağı değiştir]

İp üçe katlanır, her uçla hemen yanındaki dirsek űzerinden birer yarım kazık bağı atılır. Uçlar gerekmeden bağlanabilir.

Çeşitleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Kurtarma oturağı bağı

Kurtarma oturağı bağı, veya sabit Kelepçe bağı, ortada üçüncü bir düğüm olan çeşidi kurtarma oturağı olarak kullanılır. Bunu bağlamak için üçe katlamak yerine ayakkabı bağında kullanılan çifte foralı ilmek (ya da esnek Kelepçe bağı) ile başlanır, uçlarda yanındaki dirsek űzerinden birer Yarım kazık bağı (ki düğümün kalanıyla birer Tam kazık bağı oluştururlar) ile bitirilir. Bu da uç gerekmeden bağlanabilir.

Kamikaze bağı, Margarita bağının ortası kesik olanıdır: iki ipi geçici uç uca bağlayıp uzaktan ana ipi sarsarak çözebilmek için kullanılan güvenilmez ve tehlikeli bir düğümdür.

Özellikleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Bu kısaltma bağının güzel tarafı ip ortasında uçlar gerekmeden yapılabilmesidir.

Yalın halinde uçlardaki yarım kazık bağları gergin olduğu sürece sabittir, bu yüzden fazla güvenilemez. Daha güvenilir bir kısaltma serbest uç gerektiren İzbarço bağlı kısaltmadır.

Kurtarma oturağı daha güvenlidir çünkü kullanım sırasında ip dirseklerinden kurtarılanın göğsü ve bacakları geçtiği için çözülmez.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]