Gerçek aşık düğümü

Vikipedi, özgür ansiklopedi
İki ip üzerinde sıkıştırılmış önden ve arkadan, bir de sıkıştırılmamış, üç Gerçek aşık düğümü

Gerçek aşık düğümü yan yana iki ipi her biri üzerindeki birer Adi düğümün düğüm kısmı birbiri içinde kalacak şekilde, birbirlerinin içinden geçirerek bağlar.

Bağlanışı[değiştir | kaynağı değiştir]

Sağ ipin ucunu sol ip etrafından çevirip, kendi ana ipi etrafına bir dolayarak, bir adi düğüm atılır. Sol ipi sağ ip düğüm dolaması dışından döndürüp ve iki ipin öbür yanından geri getirip sağ düğüm halkası içinden kendi ana ipi etrafına bir dolayarak geçirilir.

Sıkıştırılmadan önce incelendiğinde 1) düğüm dolamaları yan yana 2) döngüler iki kenarda, 3) iplerin düğüme girişi ve cıkışı karşı döngüler arasından birlikte olmalıdır.

Sıkıştırıldığında iki ipin beraber girip beraber çıktığı, her ipin diğeri etrafında bir adi düğüm attığı, düğüm yeri gizli, düğüm kenarlarının düğüm içini sarmalayarak örtüp gizlediği, orta nokta simetrili bir yapı oluşmuş olur.

Özellikleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Sıkıştırıldığında küçük bir düğümdür. Düğümden ipler yan değiştirip çıkarlar. İpler aynı cins ise düğümün önden ve arkadan görünüşü aynıdır. Birbirine sarılan iki aşık gibi sadece (ip) sırtları görünür, düğüm dolamaları ise gizli kalır. Çözülmesi çok zordur.

Kullanılışı[değiştir | kaynağı değiştir]

Yan yana iki ipi belli noktada birbirine bağlamak için kullanılır. Dekoratif ve de kaymadan tutabilme amaçlı işlere uygundur- Örneğin bıçak sapından sarkarak kavranabilir uzunluğu arttırıcı ip zinciri yapmakta kullanılabilir. Japon bağı, Yoma bağı veya Çift ipte düğme yerine veya yanında kullanılabilir. Onlardan daha küçük olma, ipleri daha yan yana, ve ayırmadan tutma özelliği bakımından tercih edilir.

İkiden fazla ipi benzer prensiplerle spiral görünümlü bir ceviz düğümü oluşturacak şekilde bağlayan çeşitleri vardır [1].

Batıl inanışı vardır; Taze iki dalı birbirine düğümleyip, gelişip büyüdüklerinde düğümün tutup tutmadığına bakarak iki kişinin birbirlerine aşık olup olmadığının anlaşılabileceğine inananlar vardır.

Bu düğümün sıkıştırılmamış şeklinde bükülmüş, altın ya da gümüş iki halkadan nişan yüzüğü geleneği vardır. Halkaları, ve yüzüğün kaşının birer yarısını oluşturan düğümleri, ayni aşıklar gibi birbiri etrafında hareket edebilir, ama ayrılamazlar.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ https://en.wikipedia.org/wiki/Matthew_Walker_knot 27 Aralık 2014 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. İkiden fazla ipi benzer şekilde bağlayan Matthew Walker düğümü'nün ingilizce vikipedi sayfası