Adi ilmek

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Adi ilmek
İsimleriAdi ilmek, Sugalı adi düğüm
KategoriAcele düğümler
Kategori #2İlmek düğümleri
Etkinlik%50
KaynakÇok eski
ÇözülürlüğüSıkışır
Bağlanışı[1]

Adi ilmek ipin kendi etrafında bir dönüp, döngüsü içinden forasının geçmesiyle oluşan düğümdür.

El altı ilmeği yani foralı El altı düğümü, veya el altı çeşidinden bir Adi ilmek.

Çeşitleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Döngüsünün ana ip etrafında hangi yandan dolaştığı ve foranın döngü içinden hangi yönde geçtiğine bağlı olarak iki çeşit Adi ilmek olduğu söylenebilir. Bunların isimleri ana ip sağ elle ve ip ucu sol elle tutulduğunda döngüyü oluşturmak için yapılan hareket tarafından belirlenir. Sağ el ana ip forasını sol elin ötesi ve de üstünden dolaştırıp getiriyor, fora döngü içinden önden arkaya doğru geçiyorsa, döngü elin üstü yakınında oluştuğundan El üstü ilmeği, Sağ el ana ip forasını sol elin berisi ve de üstünden dolaştırıp getiriyor, fora döngü içinden arkadan öne doğru geçiyorsa, döngü elin altı yakınında oluştuğundan El altı ilmeği denir.

Kullanımı[değiştir | kaynağı değiştir]

Ana ip çekildiğinde fora küçülür ve içinden geçen nesneyi el değmeden kavramaya yarar. Bunun daha iyisi / güveniliri ana ip forasını Adi düğüm yerine İzbarço bağı'nın halkası içinden geçirerek bağlanan Leş bağıdır.

Fora ana ip değil de uç tarafında ise genellikle çok basit bir durdurma düğümü olarak işe yarar. Bunun daha iyisi / güveniliri ucu ana ip forası içinden geçirip forayı sıkıştırarak yapılan İlmekli düğümdür.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]