Bikini

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Hayvan hakları savunucusu, maruldan bikini giymiş gençler

Bikini, kadınlar için tasarlanmış, yüzmede kullanılan bir mayo türüdür. Bikini üretiminde suya karşı dayanıklı kumaşlar tercih edilmektedir.

Tarihi[değiştir | kaynağı değiştir]

Sicilya'daki Villa Romana Del Casale'de bulunan 4. yüzyıl ilk çeyreğine ait Bikinili kızlar mozağiyi

İki parçalı bir deniz giysisi olarak da tarif edilebilen bikininin ilk örnekleri, II. Dünya Savaşı sonrası Fransa plajlarında görüldü. Fransız modacı Louis Réard tarafından 5 Temmuz 1946 yılında Paris'te tanıtılan bikini adı, ilk atom bombalarının test edildiği Büyük Okyanus'taki Bikini Adası'ndan esinlenilerek türetilmiştir. O dönem Vatikan tarafından müstehcen bulunan bikini kınanmıştır. 60'lı yıllarda Brigitte Bardot, Ursula Andress, Raquel Welch gibi aktrislerin bikiniyi giymesi ile popülüritesi artmıştır.

Türleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Bikiniler, 70'li yıllarda üst parçası olmayan monokinilere dönmüştür. 80'li yıllarda tanga, 2000'li yıllarda ise mayokini olarak hayatımıza girmiştir. Özellikle vücut geliştirme gibi spor dallarında erkekler de bikini türevleri kullanmaktadır.

Bikini: Girl with red flowered bikini.jpg Tankini: Red polka tankini.jpg Mikrokini: Sporcu bikinisi: Floé Kühnert cropped.jpg Tanga: Pinagbuyutan Private Beach.jpg Mankini: Mankini (cropped).jpg String bikini: Woman in black thong bikini with tattoo and wearing bracelets and wrist cuff.jpg Sling bikini: Trikini: Burlesque pose 3.jpg