Cep

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Mavi kot bir çiftin arkasında üst dikiş ve teyel ile yama cep.

Cep, küçük eşyaları tutmak için bir giysi ürününe tutturulmuş veya takılmış bir torba veya zarf benzeri kaptır. Cepler ayrıca bagaja, sırt çantası ve benzeri eşyalara takılıdır. Eski kullanımda, bir cep ayrı bir küçük çanta veya kese idi.

Türleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Bir saat cebi veya fob cebi, bazen erkeklerin pantolonlarında ve yeleklerinde ve geleneksel mavi kotunda bulunan bir cep saatini tutmak için tasarlanmış küçük bir cebidir. Bununla birlikte, cep saatlerinin popülaritesindeki düşüş nedeniyle, bu cepler, orijinal amaçları için nadiren kullanılır.

Bir besom cep veya yarık cep, dikilmek yerine bir giysinin içine kesilmiş bir ceptir. Bu cepler, belki de ilave bir kumaş, pili ya da şerit parçası olarak görünen, cep yarıkları boyunca takviyeli borulara sahiptir. Besom cepler bir smokin ceketi veya pantolonunda bulunur ve bir kapak veya düğme kapatması ile aksanlı olabilir.[1]

Kamp cepleri veya kargo cepleri, elbisenin dışına dikilmiş ceplerdir. Genellikle kareler kesilir ve dikişle karakterize edilirler.

Bir bira cebi, bir biranın bira taşınması için özel olarak boyutlandırılmış bir ceket veya yelek içindeki küçük bir ceptir. 1910'larda Amerika'nın Ortabatı eyaletlerinde seçili alanlarda, içki yasağından önce moda haline geldi, daha sonra 1980'lerde ve 2000'lerin başlarında ufak canlanmalar yaşanmadan önce göreceli gizliliğe kapıldı.

Aşağıdaki resimlerden bazılarında, gösterim amacıyla katlanmış bir mavi mendil dahil edilmiştir:

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Arşivlenmiş kopya". 11 Aralık 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 20 Kasım 2019.