Cakarta

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Atla: kullan, ara
Cakarta
Cakarta
Cakarta
Slogan: Jaya Raya
(Endonezce): "Büyük ve Başarılı"
Haritada Cakarta
Haritada Cakarta
Ülke Endonezya Endonezya
Yönetim
 - Vali Fauzi Bowo
Yüzölçümü
 - Toplam 661,52 km2 (255,4 mi2)
Zaman dilimi ZD ()
Posta kodu

Cakarta, Endonezya'nın başkenti ve en büyük şehridir. Cava Adası'nın kuzeybatısında 661,52 km² alana kurulu olup, nüfusu 8.490.000'dir.[1] Cakarta ülkenin ekonomik, kültürel ve siyasi merkezidir. Endonezya ve Güneydoğu Asya'nın en kalabalık şehri olmakla birlikte Dünya'nın da onikinci en büyük şehridir. Cakarta ismi Sanskritçe bir kelime olan "Cayakarta"'dan gelmekte olup; "muzafferiyet" veya "zafer" anlamlarına gelir.

Dördüncü yüzyılda kurulduktan sonra şehir Sunda krallığının önemli bir ticaret limanı haline geldi. Hollanda Hindistan'ı kolonisinin de başkentliğini yaptı. İkinci Dünya Savaşı'ndan sonra Endonezya'nın bağımsızlığını ilan etmesiyle ülkenin başkenti oldu. Önceki isimleri sırasıyla Sunda Kelapa (397–1527), Jayakarta (1527–1619), Batavia (1619–1942) ve Djakarta (1942–1972) şeklindedir.

National Monument (Monas) ve İstiklâl Camii şehrin simgesi olan yapılardır. Şehir ASEAN Sekreterliği'ne de ev sahipliği yapmaktadır. Soekarno-Hatta Uluslararası Havalimanı, Halim Perdanakusuma Uluslararası Havalimanı ve Tanjung Priok limanı Cakarta'nın önemli ulaşım merkezleridir.

Tarihi[değiştir | kaynağı değiştir]

Ana madde: Cakarta tarihi

Sömürgeden Önceki Dönem[değiştir | kaynağı değiştir]

Cakarta 4. yüzyılda Tarumanagara krallığının bir parçasıydı. M.S. 397 yılında kral Purnawarman, Cava adasının kuzeyinde Sunda Pura adını verdiği krallığın başkentini kurdu.

Tarumanagara krallığının giderek zayıflamasıyla birlikte Sunda Pura'da Sunda Krallığının bir parçası haline geldi. Liman bölgesi Sunda Kelapa olarak adlandırıldı. 14. yüzyılda Sunda Kelapa, krallığın en önemli ticaret merkezi haline geldi.

Kardeş şehirler[değiştir | kaynağı değiştir]

1897 Batavia haritası.
1906 yılında yayınlanmış olan Justhus Perthes See Atlas 'dan "Hinterindische und Chinesische gewässer" haritasında Batavia.

Kaynaklar[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

  • [http:// Resmî site]