Suriye İç Savaşı'nda mülteciler

Vikipedi, özgür ansiklopedi
(Suriye iç savaşı'nda mülteciler sayfasından yönlendirildi)
Şuraya atla: kullan, ara
4 Eylül 2015 itibariyle Suriye iç savaşı'ndan kaçan mültecilerin komşu ülkelere dağılımı.[1]

Suriye İç Savaşı'nda mülteciler, Suriye iç savaşı'nın başladığı gün olan 15 Mart 2011 tarihinden bu yana, çatışmalar nedeniyle Suriye'ye komşu olan ülkelere sığınan binlerce insana verilen ortak isim.

Kuzey Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi'nin Süleymaniye ilindeki Arbat Transit kampındaki Suriyeli mülteci çadırları. (3 Mart 2014)
Suriye'nin Halep kentinin 50 mil kuzeyinde Türkiye sınırının hemen içinde yer alan mülteci kampı. (3 Ağustos 2012)
Lübnan'daki geçici yerleşim kampında yaşayan Suriyeli mülteciler. (6 Ağustos 2012)
Ürdün'deki Suriyeli mültecilerin yerleştiği Zaatari kampı. (18 Temmuz 2013)

2011-2012 Suriye çatışmaları sırasında halk gıda, yakıt, işsizlik ve barınak sıkıntısı yaşamıştır. Çatışmaların şiddetinden kaçan Suriye halkı Türkiye, Ürdün, Lübnan ve Irak gibi komşu ülkelere sığınmıştır.[2]

Çatışmalar uzadıkça ve şiddetlendikce, sivil insanlar 700-1000 kişilik büyük topluluklar halinde komşu ülkelere, günümüzde de devam eden bir göç dalgası başlatmıştır. Mülteci sayısı her gün artmaktadır.

Türkiye, Ürdün, Lübnan, Irak, Kürdistan Bölgesel Yönetimi ve Ermenistan dahil toplamda 4 milyonun üzerinde sivil komşu ülkelere sığınmıştır, ayrıca Suriye içinde 3 milyonun üzerinde sivil de mülteci durumuna düşmüştür.

Recep Tayyip Erdoğan, Ağustos 2013'te yaptığı açıklamada, Türkiye'nin mültecileri barındırmak için iki milyar dolardan fazla harcama yaptığını açıklamıştır. Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı'nın (AFAD) verilerine göre, Türkiye'de yaşayan Suriyeli mültecilerin sayısı 600.000'i geçmiş bulunmakta ve bunların 400.000'den fazlası mülteci kampları dışında yaşamaktadır. [3]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]