Su basketbolu

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Su basketbolu, basketbol ve sutopunun kurallarının karmasıyla havuzda oynanan bir su sporudur. Beşer kişilik oyuncudan oluşan takımların amacı, topu ele geçirdikten sonra belirli bir süre içerisinde atış yaparak sayı elde etmektir.

Tarihi[değiştir | kaynağı değiştir]

Su basketbolu ilk defa Eylül 2003'te, Tazmanya'da Tassie Devils futbol takımı ve Tassie Tigers kriket takımlarından oluşturulan Hobart Chargers ve Hobart Hurricanes isimli iki takım arasındaki gösteri maçında oynandı. Spor, The Hobart Aquatic Centre tarafından karma yaklaşımlı ve daha eğlenceli bir oyun haline gelmesi için geliştirildi. Oyun, sahada en az üçü kadın olmak üzere altı oyuncu ve en fazla dört yedek oyuncu ile oynanır; topu havuzda basketbol potasına benzeyen bir çembere atarak gol sayısı kazanmak amaçlanır.[1]

2005'te, İtalyan Basketbol Federasyonu tarafından basketbolun bir çeşidi olarak kabul edilmiştir.[kaynak belirtilmeli]

Hollanda'da ise 1970'lerden beri su basketbolu (waterbasketbal olarak biliniyor) oynanmaktadır. Engeli olan kişiler tarafından oynanan bu spor için düzenli turnuvaların yanı sıra resmi olarak Dutch Waterbasketbal şampiyonası adı altında takım şampiyonası ve aynı zamanda ulusal şampiyonalar organize edilmektedir.

Slovenya'da su basketbolu 1997'de gelişti. O zamana kadar oynanan iki çeşit su basketbolu vardı. Birincisinde havuzun her iki köşesinde sabit basket potası vardı, ancak potanın yüksek olmasından dolayı oyuncular duvara çarpıyordu ve değişik hareketler yapılamıyordu. İkincisinde yüzen bir pota vardı; bu da potaya atış yapmayı zorlaştırıyordu. Slovenya şehri Kranj'dan Tomaž Slavec ve Matjaž Kodek, özel bir pota (suya batmış uzun çubuğun ucunda sudan bir metre yüksekte duran bir pota), top ve düzenledikleri yeni kurallarla oyunu geliştirdiler. Böylece öncesindeki su basketbolu çeşitlerinin tüm dezavantajları yok edilmiş oldu. Duvar ve yüzen pota olmadığı için sorun kalmadı ve oyun potanın arkasından da oynanabilen, hokey gibi daha dinamik bir oyun haline geldi. Bu oyun aynı zamanda Macaristan'da da oynandı.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "History". 25 Nisan 2012. 14 Ekim 2013 tarihinde kaynağından arşivlendi. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]