Gateball

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Gateball, kroketten ilham alan bir tokmak takım sporudur. Yaş veya cinsiyetten bağımsız olarak herkes tarafından oynanabilen, hızlı tempolu, temassız, son derece stratejik bir takım oyunudur.

20 metre uzunluğunda ve 15 metre genişliğinde dikdörtgen bir sahada oynanır. Her kortun üç kapısı ve bir kale direği vardır. Oyun en fazla beş oyuncudan oluşan iki takım (kırmızı ve beyaz) tarafından oynanır. Her oyuncunun oyun sırasına göre numaralandırılmış bir topu vardır. Tek sayılı toplar kırmızı, çift sayılı toplar beyazdır. Takımlar, kurallara uygun olarak, kapıdan vurulan her top için bir, kale direğine isabet eden her top için iki puan alır. Gateball oyunu otuz dakika sürer ve kazanan oyunun sonunda en çok puana sahip olan takımdır.

Tarih[değiştir | kaynağı değiştir]

Gateball, 1947'de Japonya'da Suzuki Kazunobu tarafından icat edildi. O zamanlar birçok sporda kullanılan topları yapmak için ciddi bir kauçuk sıkıntısı vardı. O zamanlar kuzeydeki Hokkaido adasında kereste endüstrisinde çalışan Suzuki, kroket topları ve tokmaklar yapmak için kullanılan hazır ahşabın bulunduğunu fark etti. Kroket kurallarını revize etti ve gençler için bir oyun olarak Gateball'ı yarattı.[1]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Guttman, Allen and Lee Thompson (2001) Japanese Sport: A History. Honolulu: University of Hawaii Press

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]