Lakros

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Lakros

Lakros, her oyuncunun ufak ve sert plastikten yapılmış topu taşıyabilecekleri ve ucunda bir ağ olan sopalarla (crosse) oynadığı, amacı topu karşı takımın kalesine sokmak olan bir takım sporudur. Oyun değişik kategorilerde farklı sayıda oyuncudan oluşan takımlarla oynanır. Erkekler açık sahada 10 oyuncu, kapalı sahada altı oyuncudan oluşan takımlarla oynarken, kadınlar 12 kişiden oluşan takımlarla mücadele ederler. Klasik olarak her gole 1 puan verilir. Ancak ABD profesyonel lakros ligi Major League Lacrosse'da 15 yarddan uzaktan atılan gollere 2 sayı verilir. Normal şartlarda maçların normal süresinin berabere bitmesi sonucunda uzatma uygulanır.[1][2][3].

Genellikle Kuzey Amerika'da popüler olan lakros, Kanada'nın ulusal sporu olarak kabul edilmektedir.[4] Aynı zamanda ABD'de en hızlı gelişen spor dalıdır.[5]

Modern lakrosta erkeklerde on oyuncudan oluşan iki takım çimen ve suni çim üzerinde mücadele eder. Bu on oyuncunun üçü hücum oyuncusu, üçü orta sahada, üçü de defansta görev alır. Bir oyuncu ise kalecidir. Erkeklerin spor kıyafetleri başlarını, omuzlarını, kollarını ve ellerini karşı takımın lakros sopalarından gelen darbelere karşı koruyucu bir şekildedir. Bunun aksine kadınların kıyafetinde sadece gözü koruyacak bir gözlük vardır. Bunun sebebi kadınların mücadelesinde sopalarla karşı takım oyuncusuna müdaheleye tolerans yoktur. Kadınlarda sadece kalecinin kıyafetinde kask gibi koruyucular vardır. Kadınların lakros maçlarında bir diğer fark orta sahada iki tane fazladan oyuncu bulunması ve takımın 12 oyuncudan kurulmasıdır.

Türkiye'de[değiştir | kaynağı değiştir]

Türkiye'de ise son birkaç yıldır yayılmakta olup, Turkish Lacrosse Association adlı kâr amacı gütmeyen bir kuruluş bünyesinde spor kulüpleri ve millî takımlar bulunmaktadır.[6] Zaman zaman millî takım kampları yapılmakta olup 2014 Dünya Lacrosse Kupası'na katılacak kadro açıklanmıştır.[7] Lacrosse kuluplerine örnek olarak İstanbul Sultans LC, Ankara Knights LC ve İzmir Warriors LC örnek verilebilir.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ http://www.uslacrosse.org/the_sport/mens_rules.phtml 13 Mart 2009 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. (İngilizce Kurallar)
  2. ^ http://intlaxfed.org/pdf/rules-2005.pdf 6 Ocak 2007 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. (İngilizce Kurallar)
  3. ^ http://www.uslacrosse.org/the_sport/womens_rules.phtml 7 Mart 2007 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. (İngilizce Kurallar)
  4. ^ "Arşivlenmiş kopya". 11 Mayıs 2011 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 14 Mart 2007. 
  5. ^ "Arşivlenmiş kopya". 23 Ekim 2006 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 14 Mart 2007. 
  6. ^ "Arşivlenmiş kopya". 1 Şubat 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 20 Ocak 2014. 
  7. ^ "Arşivlenmiş kopya". 8 Mart 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 20 Ocak 2014.