Atıcılık

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
2012 Londra Olimpiyatları'nda atıcılık müsabakası

Atıcılık, bir mermiyi silah aracılığıyla mümkün olduğu ölçüde hedefe ulaştırmayı amaçlayan spor. Tabanca, tüfek gibi çeşitli silahlarla yapılır. Hedefler sabit veya hareketli olabilir.

Tarih[değiştir | kaynağı değiştir]

Barutun bulunup ateşli silahların kullanılması ile spor görünümüne kavuştu. Hayli masraflı olan bu sila kullanma sporu 19. yüzyılın ortalarında Kuzey Avrupa ülkelerinde ve İngiltere'de başladı. Çok eski dönemlerde en iy hedefi vurmak biçimdeki müsabakalar daha sonra kurallar kazandı.

Atıcılıkta ilk dünya şampiyonası 1890'da yapıldı. Atıcılık müsabakaları 1896 Yaz Olimpiyatları'nın programına alındı. Önceleri çeşitli silahlarla 24 türde yapılan atıcılık müsabakaları teknolojik yeniliklerle giderek bu türlerin birleştirilmesi ya da azaltılması ile uluslararası arenada daha dar bir kapsamda gerçekleştirildi.

Türkiye'de Atıcılık[değiştir | kaynağı değiştir]

İlk Dönem[değiştir | kaynağı değiştir]

Atıcılık, Osmanlı döneminde 1910 yılından itibaren ele alındı. Spor kulüplerinin kurulması ve ordunun ilgi göstermesi ile artan çabalara ilk futbolcular katıldı. Fenerbahçe'li Necati ve Galip Bey, Galatasaray'lı Emin Bülent ve Merdivenköy'lü Ziya Bey dönemin ilk atıcıları oldu. Fenerbahçe Spor Kulübü'de ilk atıcılık çalışmalar 1913 yılında başladı.

Cumhuriyet Dönemi[değiştir | kaynağı değiştir]

Cumhuriyetin ilanından sonra Ankara'da Atıcılık Kulübünün kurulması ve Beden Terbiyesi Genel Direktörü Cemil Taner'in çabaları ile atıcılık faaliyetlerine Ankara ve diğer illerde katıldı. Türk atıcılar ilk kez 1947 Dünya Şampıyanasına katıldılar.

Yönetim[değiştir | kaynağı değiştir]

Türkiye Atıcılık ve Avcılık Federasyonu'nun tarihi Türkiye'deki spor aktiviteleri ile uğraşan tüm toplulukların Türkiye İdman Cemiyetleri adı altında bir araya getirilmesi ile başlar. Atıcılık ve avcılık faaliyetleri Türkiye İdman Cemiyetleri çatısı altında 1923 yılında başlatılır.[1]

1936 tarihli Türk Spor Kanunu ile 1938 tarihli Beden Terbiyesi Genel Müdürlüğüne dair 3530 sayılı kanunla da atıcılık ve avcılık faaliyetleri korunmuştur. Federasyon kimliğine ulaşması 1989 yılında Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü'ne bağlı olarak "Atıcılık ve Avcılık Federasyonu" olarak adlandırılmasıyla başlar. 15 Mayıs 2007 tarih ve 26523 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe giren "Türkiye Atıcılık ve Avcılık Federasyonu Ana Statüsü" gereğince federasyonun teşkilat, görev, yetki ve sorumluluklarının usul ve esasları düzenlenmiştir.[2]

Federasyonun görevleri arasında spor dalının ülke çapında dengeli yayılmasını ve gelişmesini sağlamak, projeler üretmek, diğer ülkelerdeki yenilikleri takip etmek, spor dalını uluslararası alanda temsil etmek, uluslararası millî takımları seçmek, çeşitli müsabakalar düzenlemek, hakem, antrenör ve sporcu yetiştirmek gibi her iki spor dalının topluma ulaşmasını kolaylaştırmayı hedefleyen görevler bulunmaktadır.[2]

Kaynak[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]