Rounders

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Rounders, en az 6 en fazla 15 oyuncudan oluşan iki takımla oynanan ve takımların vuruş ve sayı turuyla sayı yapmasına dayanan bir spordur. Oyun en çok; Kanada, İngiltere, Galler ve İrlanda'da oynanır. İngiltere'deki Ulusal Rounders Birliği (NRA) ile İrlanda'daki Gal Atletik Birliği (GAA), iki farklı kurallar sistemi koysa da bazı kurallar kesişmektedir ve iki taraf arasında bir maç oynandığında ortak paydalar kullanılır.[1]

Tarih[değiştir | kaynağı değiştir]

Rounders sporunun 16. yüzyıl gibi çok erken tarihlerde İngiltere'de veya İrlanda'da ortaya çıktığı bilinmektedir. En eski kurallar 1884 yılında GAA tarafından konulmuştur. NRA ise 1943'te kurulmuştur. İlk ulusal turnuva 2006'da Pakistan'da düzenlenmiştir.[2]

Oynanışı ve Kurallar[değiştir | kaynağı değiştir]

Oyunda kadınlar, erkekler ve çocuklar tarafından hep beraber oynanabilir. Ancak karışık bir takımda 5'ten fazla erkek oyuncu bulunamaz.

İki ayağı da karenin içinde duran atıcı el altında topu fırlatır. Top vurucuya gitmeden öce yerde sekmemeli ve vurucunun vurabileceği yükseklikte (NRA kurallarına göre dizleriyle baş seviyesi arasında) olmalıdır. Aksi takdirde faul olur. Vurucular, vuruş alanı içinde durur. Vurucu sadece tek atışta vuruş yapmalıdır. Ama GAA kuralları 3 hak tanımaktadır. Vurucu top varsa da, ıskalasa da ya da bıraksa da en azından birinci kaleye kadar koşmalıdır. Sahada aynı anda birden fazla vurucu bulunamaz. Vurucu topu ıskalarsa ya da vurduğu top bir yerde sekmeden önce rakip oyuncular tarafından tutulursa oyun dışı kalır. Fakat faullü atış oyuncuyu oyun dışında bırakamaz. Atıcı takımın bir üyesi, vurucu takım oyuncusu kaleye gelmeden önce topa dokunursa o vurucu oyun dışında kalır.

RNA kurallarına göre bir oyun 2 atış sonrasından oluşur. Böylece iki takım da ikişer kez topa vurur ve sayı koşusu yapar. GAA kurallarına göreyse her oyun 5 veya 7 atış sırasından oluşur ve oyun, 3 vurucu oyun dışında kalınca sona erer.

Sayı[değiştir | kaynağı değiştir]

Vurucu topa vurur ve rakip topu dolaştırmadan önce durmadan tüm kaleleri dolaşırsa sayı yapmış olur. RNA kurullarına göre; vurucu yarım tur tamamlarsa yarım sayı, tam tur tamamlarsa bir sayı yapmış olur. Atıcı 2 tane de faullü atış kullanırsa yarım sayı cezası verilir.

Son adam[değiştir | kaynağı değiştir]

Geriye bir tek vurucu kalırsa sonraki topu kazanabilmek için sürekli sayı yapmak zorundadır. Bu durumda vurucu için aralarda bir dakikalık soluklanma molası verilir ve her turda 3 hakkı bulunur.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Alice Bertha Gomme, Traditional Games of England, Scotland, and Ireland. Volume 2, 1898
  2. ^ [1] 23 Şubat 2006 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. Rounders tarihi

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]