Volata

Vikipedi, özgür ansiklopedi


Volata ("akış"), 1920'lerin sonlarında ve 1930'ların başlarında, futbol ve ragbi gibi İtalyan kökenli olmayan sporların yerini almak amacıyla kısa bir süre için İtalyan faşistler tarafından geliştirilen ve desteklenen bir futbol türüdür.

Faşistler 1921'de iktidara geldiğinde federasyon futbolu İtalya'da popülerdi. Rugby birliği yeni ve nispeten küçük bir spordu, ancak aynı zamanda popülaritesi de artıyordu.

Faşistler, futbolu fiziksel zindeliğe katkısı nedeniyle idealleştirmiş olsalar da, o zamanlar aynı zamanda bir "İngiliz oyunu" olarak da görülüyordu (çünkü kurallar İngiliz Futbol Federasyonu tarafından kodlanmış ve ilk organize maçlar İngiltere'de yapılmıştı). Faşistler genellikle kendilerini yabancı kökenli kültürel uygulamalardan uzaklaştırdılar.

Tersine, ragbi, soyu tükenmiş Antik Roma oyunu harpastum'un modern bir yorumu olarak görülüyordu. 1927'de faşist propaganda, palla ovale ("oval top") olarak adlandırılan ragbiyi aktif olarak destekledi. Ancak, Federazione Italiana Rugby manipülasyona karşı dirençli olduğunu kanıtladı ve faşistler hızla desteklerini kestiler.

Faşist Parti'nin ulusal sekreteri Augusto Turati volata'yı tasarladı. Resmi olarak, kurallar, özellikle Roma harpastum ve ortaçağ calcio Fiorentino olmak üzere İtalya'ya özgü, soyu tükenmiş futbol kurallarına dayanıyordu. Volata, Istituto Luce'den 1929 propaganda haber filmi tarafından "calcio ve ragbi oyunlarının temel unsurlarının sentezi" olarak tanımlanan kurallarla sekiz üyeli kurul tarafından tartışıldı ( sintesi di elementi essenziali del giuoco del calcio e del " ragbi" ).[1] "Calcio " kelimesinin kullanımı, dernek futbolunun ve 1930'da faşistlerin emriyle yeniden canlandırılan calcio Fiorentino'nun olağan adı olduğu için belirsizdi.

Faşist spor ve kültür örgütleri tarafından terfi ettirilen Volata, kısa bir popülerlik dönemi yaşadı. 100'den fazla Volata kulübü ve bir ligin kurulduğu bildirildi.[kaynak belirtilmeli] Ancak, dernek futbolunun kalıcı popülaritesi, faşistlerin spora karşı tutumlarını değiştirmesine neden oldu.

1933'te volata organizasyonları ve yarışmaları resmen terk edildi. Daha sonra faşistler dernek futbolunu teşvik ettiler. İtalya 1934 Dünya Kupası'na ev sahipliği yaptı ve kazandı.

Ragbinin popülaritesi ve İtalyan spor kültürü içindeki yeri, faşistlerin değişen politikalarının yanı sıra volata'nın icadıyla azalmış gibi görünüyor. Bununla birlikte, ragbi faşist dönemden sağ çıktı ve İtalya 1943-47 yıllarında İngiliz Milletler Topluluğu güçleri tarafından işgal edildiğinde büyümeye başladı.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  • Making the Rugby World: Race, Gender, Commerce, Timothy JL Chandler ve John Nauright tarafından düzenlendi (0-7146-4853-1 ). Özellikle 92-94. sayfalara bakın. Kitap sayfası: [1] 24 Haziran 2021 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.
  • Ulusal Eğlence: Amerikalılar Beyzbol Oynarken ve Dünyanın Geri Kalanı Futbolu Nasıl Oynar Stefan Szymanski, Andrew S Zimbalist (0815782586 ) Kitap Sayfası: [2] 24 Haziran 2021 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.