Over-the-line

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Over-the-line vuruşa dayalı bir top sporudur. Beyzbol ve softball ile ilişkili bir oyun sporudur. (Bu oyunlarda olduğu gibi, saha ve vuruş oyuncuları vardır.)

Bir oyun takım başına sadece üç kişi gerektirdiğinden, oyunu oynamak oldukça kolaydır. Ekipman bir ipten (veya kumda işaretlenmiş çizgilerden), bir softball sopasından ve bir 'Orange' kauçuk 'DeBeer' softballdan oluşur. 60 ve üzeri yaş olmadıkça erkekler bölümünde sahada eldiven giyilmesine izin verilmez. Ancak, kadın bölümleri için eldivenlere izin verilir. Junior (tipik olarak 20 yaş ve altı) müsabakaları da savunmada eldiven kullanılmasına izin verir. Vuruş yaparken tek bir golf eldiveni kullanılabilir. Ancak oyun oynamak bundan çok farklıdır.

Bir Over-The-Line sahasının şeması

"Over-the-line" adı, yazın şehrin en büyük sosyal etkinliklerinden biri olan, yıllık bir turnuva düzenleyen San Diego'daki "Old Mission Beach Athletic Club"'ın (OMBAC) tescilli ticari markasıdır. Oyun, OTL olarak da bilinir (OMBAC'ın ticari markasıdır). OMBAC, diğer kuruluşların, ticari markayı kendi etkinlikleri için nominal bir ücret karşılığında lisanslamasına izin verir. Çizgili bir alanda, normal şartlarda bir kumsalda yapılır. Bir üçgen ve kumdaki ipler veya çizgilerle işaretlenmiş bir açık uçlu dikdörtgenden oluşur. Üçgenin tabanı, "Çizgi" adını alır ve 17 metre uzunluğundadır ve çizgiden karşı noktaya olan mesafe de 17 metredir. Dikdörtgen, çizginin iki ucundan başlayarak ve çizgiye dik açıyla yuvadan süresiz olarak uzanan iki paralel halat veya çizgiden oluşur. Paralel halatlar arasındaki ve çizginin üzerindeki alan 'uygun' bölgedir. Üçgen ve uygun bölge dışındaki her şey 'faul' bölgesidir. Softball'dan farklı olarak, vurucu ve atıcı aynı takımdadır. Atıcı, üçgenin içinde değil, çizginin önünde herhangi bir yerde durur. Diğer takım, uygun bölgede çizginin arkasında durur. Vurucunun amacı, bir saha oyuncusu onu yakalamadan topu uygun bölgeye vurmaktır. Topu yakalayan oyuncu çizgiyi (ya da çizginin uzantısını) geçtiğinde veya topu faul bölgesinde düşürdüğünde de bir vuruş yapılabilir.

Bir seferdeki üçüncü vuruş, bir puan verir ve sonraki her vuruş, bir oyuncu tarafından dokunulmaksızın koşu puanları verir ve ondan önce gelen puansız vuruşlara da puan kazandırır. Çizginin en uzağındaki oyuncuyu geçen topun sadece geçmiş olması gerekir. Vuruşlar daha sonra sıfıra ayarlanır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]