İçeriğe atla

Sualtı hokeyi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Sualtı hokeyi
İki sualtı hokeyi oyuncusunun pakı kazanmak için verdiği mücadele.
BirlikDünya Sualtı Sporları
Konfederasyonu (CMAS)
Takma isim(ler)Octopush
İlk oynanış18 Kasım 1954, Portsmouth, İngiltere
Kulüpler44 (Ulusal takımların sayısı)
Özellikleri
BağlantıCMAS
EkipmanŞnorkel, su topu başlığı, maske,
palet, sopa, pak, eldiven
AlanHavuz
OlimpiyatlarOlimpik bir spor değildir.

Sualtı hokeyi iki takımın bir yüzme havuzunun altında birbirlerinin kalesine pakı göndererek gol atmak için mücadele ettiği, sporcuların birbirine temas etmeden oynadıkları bir spordur.

Ekipmanlar[değiştir | kaynağı değiştir]

1. şnorkel 2. su topu başlığı 3. maske 4. palet 5. sopa 6. pak 7. eldiven

Oyuncular oyun esnasında şnorkel, palet ve dalış maskesi giyerler. Giyilen güvenli teçhizatlar genellikle su topu başlıklarında olduğu gibi kulak koruması, dişlik ve eldivenleri içerir. Oyuncular oyunun geçerli kuralları pakı iki elde de taşımaya izin verdiğinden, iki ellerine de koruyucu eldiven giyebilirler.

Oyundaki sopalar oldukça küçüktür(yeni kurallara göre, 350 mm'den fazla olamazlar.) ve oyuncuların takımlarını belli etmeleri amacıyla siyah veya beyaz olarak renklendirilmişlerdir. Turnuva maçlarında müsabakadan önce bu renkler iki takıma karışık olarak verilir ve oyuncuların sopaları ve başlıklarında yer alırlar.

Pak yaklaşık olarak buz hokeyindeki ile eşit boyutlardadır fakat kurşun ya da benzeri bir materyalden yapılmıştır ve plastik kaplama ile çevrilmiştir. Plastik kaplama sayesinde sopanın yüzeyi ile pakı kavramak daha kolay bir hale gelmektedir. Pakın ağırlığı havuz dibine batmasına rağmen pas atıldığında kolayca taşınmasını sağlar.

Üç metrelik genişliğe sahip kaleler, oyun alanının sonunda karşı karşıya ve havuzun dibinde bulunmaktadır.

Oyunun kuralları ve oynanışı[değiştir | kaynağı değiştir]

12 kişilik kadrodan seçilen 6 as ve en fazla 4 yedekli iki takımla oynanır. Büyük efor gerektiren ve yüksek nabızla nefes tutulması gereken bir oyun olduğu için yedek değişimi sınırsızdır ve her an gerçekleştirilebilir. Oyunlar 15 dakikalık iki devre ve 3 dakikalık devre arasıyla 33 dakikada oynanır. Oyun sırasında iki takım da her devrede birer dakikalık mola hakkına sahiptir. Oyunun amacı daha fazla gol atmaktır. Goller 3 metreye 25 cm olan kalelere, pakın beyaz veya siyah sopalarla atılması ile sağlanır. Beraberlik durumunda maç uzatılır ve ilk gol atan kazanır.

Sopayla itilen pak

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]