Fil polosu

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Fil polosu, fillere binerek oynanan polonun bir çeşididir.

Nepal, Racastan (Hindistan) ve Tayland'da oynanır. İngiltere ve İskoçya devamlı katılımcılardır.[1] Ekipman olarak standart bir polo topu ve ucunda polo tokmak başlığı olan 180–300 cm civarı uzunluğunda (bambuya benzer) çubuklardan oluşur. Saha, fillerin daha düşük hızlarından dolayı standart bir polo sahasının uzunluğunun dörtte üçüdür. Her file iki kişi biner. Filleri mahutlar yönlendirirken, oyuncu filin hangi yöne gideceğini söyler ve topa vurur.

Meghauli'da 2011 Dünya Fil Polosu maçınndan.

Fil polosu, Nepal, Meghauli'de doğdu. Nepal'deki Tiger Tops Dünya Fil Polosu Şampiyonası'nın merkezi olmanın yanı sıra dünya fil polosunun da ana mekanı olmaya devam etmektedir. Nepal ve Tayland'daki Fil Polosu, Dünya Fil Polo Derneği'nin (WEPA) himayesinde düzenlenmektedir.[2] WEPA, fillerin refahı ve oyun oynama ile ilgili katı kurallar belirlemiştir. Hindistan ve Sri Lanka'da oynananlar ve diğer bazı başka turnuvalar ise Dünya Fil Polo Derneğinden bağımsız olarak devam etmektedir. Sri Lanka, Seylan Fil Polosu Derneği'nin himayesinde Galle'de yıllık turnuva düzenlemektedir.

Jaipur'da maç öncesi seremoni

People for the Ethical Treatment of Animals kuruluşu (Hayvanların etik tedavisi için toplum) tarafından polo fillerine yönelik zalimce muamele iddiaları nedeniyle maçlar iptal edilmiş, sponsorluklar geri çekilmiş ve Guinness Rekorlar Kitabı'ndaki fil polo rekorları maddelerinin kaldırılmasına neden olmuştur.[3][4][5]

Tayland Fil Polo Derneği, Ekim 2018'de Tayland'daki polo maçlarını sonlandıracağını duyurmuştur. Minor Hotels'e ait Anantara Hotel Bangkok'ta her yıl polo turnuvası düzenlenmekteydi.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Fil polosu şampiyonası Nepal'de başladı". 7 Aralık 2008 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 21 Haziran 2021. 
  2. ^ "Bushell at elephant polo World Cup". 14 Mart 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 21 Haziran 2021. 
  3. ^ "For the record: No elephant polo". 11 Ağustos 2011 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 21 Haziran 2021. 
  4. ^ "Elephant polo match cancelled". 8 Haziran 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 21 Haziran 2021. 
  5. ^ "Elephant Polo Tournament Canceled in India Over Cruelty Concerns". 27 Eylül 2011 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 21 Haziran 2021.