Plaj futbolu

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Plaj futbolu
FIFA Beach Soccer World Cup 2006 (344982288).jpg
2006 Dünya Plaj Futbolu Şampiyonası'nda oynanan bir maç.
Birlik FIFA
İlk oynanış 1992, Brezilya
Özellikleri
Bağlantı Evet
Takım üyeleri Sahada 5, toplamda 10 kişi
Kategori Takım sporları, toplu sporlar
Ekipman Futbol
Alan Plaj, kumlu bir alan
Olimpiyatlar Hayır

Plaj futbolu, plaj ya da kumlu bir alanda oynanan ve futboldan türetilen takım sporu.

Plaj futbolu olarak adlandırılan bu futbol türü uzun yıllar önce oynanmaya başlamışsa da, 1990'lı yıllarda belirli kurallara bağlanarak resmîleşti. Plaj futbolunun yıllar önce Brezilya sahillerinde oynanmaya ve tanınmaya başlaması nedeniyle, bu ülke plaj futbolunun anavatanı kabul edilir.[kaynak belirtilmeli] 1990'lı yıllarda Avrupa ve Amerika Birleşik Devletleri'nde şirketlerin düzenlediği turnuvalar ile ünlü ve emekli futbolcuların yardımıyla tanınmaya ve yayılmaya başladı.

Kurallar[değiştir | kaynağı değiştir]

Saha ölçüsü[değiştir | kaynağı değiştir]

Boyu 35-37, eni 26-28 metre arasında değişen ölçülerde olan, ayak bileği seviyesinde batan hareketli kumdan oluşan sahalarda oynanır. Kaleler 2,20-5,50 m ebadında ve sarı renklidir.

Oyuncular[değiştir | kaynağı değiştir]

Takımlar, kaleci de dahil sahada toplam 5'er oyuncuyla mücadele eder. Oyuncu değiştirme hakkı sınırsızdır. Oyuncular çıplak ayakla mücadele etmek zorundadır, dizlik takabilirler. Her takım yedekler de dahil toplam 10 oyuncudan oluşur.

Hakemler ve cezalandırma[değiştir | kaynağı değiştir]

Bir plaj futbolu maçında 4 tane hakem görev yapar. Bunlardan ikisi oyunu yönetirken, üçüncü hakem yedek kulübelerinden sorumludur. Dördüncü hakem zaman hakemidir. Aynı futbolda olduğu gibi sarı ve kırmızı kart uygulaması vardır. Kırmızı kart gören oyuncu oyunu terk eder, cezalandırılan oyuncunun takımı iki dakika süreyle sahada 4 kişi mücadele eder, iki dakika sonunda cezalandırılmış oyuncunun yerine başka bir oyucu girebilir.

Herhangi bir nedenden dolayı takımlardan birinin sahada mücadele eden oyuncu sayısı 3'ün altına inerse rakip takım hükmen kazanır. Ofsayt kuralı yoktur. Kaleci degaj yapamaz, oyunu eliyle başlatır. Taç atışı el veya ayak ile kullanılır. Kaleciye 1 defa geri pas serbesttir, ikinci defa rakibe değmeden pas verilirse rakip takım orta sahadan direk vuruş yapar.

Süre[değiştir | kaynağı değiştir]

Bir plaj futbolu maçı, 12'şer dakikalık üç devreden toplam 36 dakika sürer. İki taraftan birinin üstünlüğüyle tamamlanmak zorunda olan maç, 36 dakikalık süre sonunda beraberlik ile biterse 3 dakikalık ekstra süre verilir. Ekstra sürede de beraberlik bozulmaz ise birebir penaltı atışlarına gidilir.

Plaj futbolu ana turnuvalar[değiştir | kaynağı değiştir]

Aşağıdakiler plaj futbolundaki ana turnuvalardır:

Uluslararası[değiştir | kaynağı değiştir]

Konfederasyon[değiştir | kaynağı değiştir]

AFC (Asya Futbol Konfederasyonu):

CAF (Afrika Futbol Konfederasyonu):

CONCACAF (Kuzey Amerika ve Karayipler Futbol Konfederasyonu):

CONMEBOL (Güney Amerika Futbol Konfederasyonu):

OFC (Okyanusya Futbol Konfederasyonu):

UEFA:

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]