İçeriğe atla

Modern pentatlon

Vikipedi, özgür ansiklopedi
2004 Yaz Olimpiyatları'nda sporcular Modern pentatlondayken.

Modern pentatlon, aynı gün içinde atıcılık, epe eskrim, serbest stil yüzme, binicilik ve 3 km. koşudan oluşan 5 yarışı içeren spor mücadelesidir.[1] Spor, Union Internationale de Pentathlon Moderne (UIPM) (Uluslararası Modern Pentatlon Federasyonu) tarafından yönetilmektedir.

Yüksek dayanıklılık gerektiren bu sporda, sporcu her spor branşını sadece o sporu yapan sporcuların elit atletleri seviyesinde yapmak durumundadır.

Tarihi[değiştir | kaynağı değiştir]

Spor, modern olimpiyatların kurucusu olan Pierre de Coubertin tarafından icat edilmiştir. Oyunun adı, Yunanca 5 anlamına gelen "penta" sözcüğünden gelmektedir. Spor, ilk kez 1912 Yaz Olimpiyatları'nda düzenlendi ve sporun ilk şampiyonu İsveçli atlet Gösta Lilliehöök oldu. Kadın pentatloncular ise, bu dalda ilk kez 2000 Yaz Olimpiyatları'nda yarıştılar.[1]

Formatı[değiştir | kaynağı değiştir]

Genellikle pentatlondaki her spor dalını düzenleyen kurallar, bu spor dallarının ayrı ayrı yarışıldığı oyunlardaki kuralların aynısıdır. Buna karşın, at ile engel atlama yarışmasında pentatloncular, binecekleri atları belirlemek için kura çekerler. Sporcuların 5 deneme atlayışı yapıp atlarını iyice tanımaları için yalnızca 20 dakikaları vardır. Ayrıca, atletler koşu yarışlarında birbirinden mesafeyle ayrılmış pozisyonlarda çıkış yaparlar.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

İlgili kitaplar[değiştir | kaynağı değiştir]

Andy Archibald: Modern Pentathlon - A Centenary History: 1912-2012. Grosvenor House Publishing, Guildford 2012, ISBN 978-1-78148-756-3.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ a b Branch, John (26 Kasım 2008). "Modern Pentathlon Gets a Little Less Penta". New York Times. 17 Ekim 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 27 Kasım 2008. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]