Çim topu

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Atış yapan bir oyuncu

Çim topu veya bowls, iki tarafından basık olduğu için iki yüzü olan ve tekerlek gibi yuvarlanarak "jack" ya da "kitty" denilen daha küçük boyutlu bir topa doğru atılan toplarla oynanan bir spordur. Bocce ve Petank sporlarına benzeyen oyunun ilk defa 13. yüzyıl İngiltere'sinde oynandığı belirtilmektedir.

Kurallar[değiştir | kaynağı değiştir]

Oyun dokuzar oyunlu iki set, ve gerekli olursa üç oyunlu karar setinden oluşur. Oyuna yazı tura atışıyla başlanır, kazanan jack'in uzaklığını belirleyen atışı ya da son atışı tercih eder. Kura atışı sonucuna göre oyunculardan biri jack'i oyun alanında önceden belirlenmiş noktalara doğru atar ve jack durduğu yere en yakın belirlenmiş noktaya konur. Atış yapılan toplar iki ayrı renktedir. Oyunculardan her biri kendine ait renkteki toplarla jack'e doğru dörder tane atış yapar. Jack'e yakın olan topu atan oyuncu puan kazanır, rakip oyuncunun en yakın topundan daha yakın birden fazla top var ise bu yakın topların sayısı puan kazanılır. Eğer oyuncunun atışı jack'i oyun alanı dışına çıkarmış ise dışarı çıkan atış topu ve jack'in yerleri işaretlenir ve rakip oyuncu, oyun alanı sınırları içinde kalmak şartıyla jack'e rakibinin topundan daha yakın atış yapmaya çalışır. Son atış hakkı rakipte olmasına rağmen diğer oyuncunun oyundan puan kazanmasına sayı çalma denir.

Çim topu topları ve jack- Eğer bu mizansen oyunun içinde gerçekleşmiş olsaydı, siyah topları atan oyuncu 2 puan kazanırdı.