Raketbol

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Raketbol raketi ve topu

Raketbol, iki ya da üç oyuncuyla salonda oynanan hızlı bir oyundur. Kendine ait birçok özelliğiyle Hentbol ile Squash karışımı bir spordur. Joe Sobek[1] 1950'lerde oyundaki hızı ve kontrolü arttırmak için oyuna telli raketleri eklemiştir.[2]

Oynanışı[değiştir | kaynağı değiştir]

Oyuncular duvara karşı topa sırasıyla vururlar. Sayı yalnızca servis kullanan oyuncu tarafından ancak birace ile ya da ralliyi kazanarak elde edilir. Ralli, rakibin topu yere iki kere çarpması durumlarında kazanılır. Servis kullanan bir kez yere vurmalı ve geri dönerek yan duvarlara değmeden yerdeki kısa çizginin önüne düşecek şekilde doğrudan ön duvara atmalıdır. Rallilerde topun ön duvara değip rakiplerin vuruşları arasında bir kere sıçraması koşuluyla, yan duvarlara ya da tavana çarpabilir.

Kort[değiştir | kaynağı değiştir]

Arka duvarın üst kısmı hariç tavan dahil tüm zeminler kullanılır. Yer zemini genellikle cilalı tahta parkeden ya da benzer malzemeden yapılır. Arka duvar, şeffaf pleksiglastan yapılır. Kort, sıcak ve kapalı bir alandır.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ David, Walker (1999). Skills, Drills & Strategies for RACQUETBALL. Scottsdale, Arizona: Holcomb Hathaway, Inc. s. 112. ISBN 1-890871-17-6. Walker. 31 Temmuz 2009 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 29 Kasım 2009. 
  2. ^ "The History of Racquetball". 22 Ekim 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 26 Kasım 2009. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]