Powerlifting

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
IPF World Champion Dean Bowring performing the three Powerlifting moves.jpg

Powerlifting, güçlü bir spor ve ağırlık antrenmanıdır. Üç asansörde maksimum ağırlıkta üç denemeden oluşur: çömelme, yatarak halter kaldırma ve deadlift. Olimpiyat halter sporunda olduğu gibi, sporcunun ağırlık plakalarıyla yüklü barbellden maksimum ağırlıkta tek bir kaldırma denemesi yapmasını gerektirir.[1] Powerlifting, "üç asansör" olarak bilinen ve aynı üç denemeli formatı izleyen, ancak diktatör rekabetine benzer daha çeşitli olaylar kullanan bir spordan evrimleşmiştir. Sonunda garip asansörler mevcut üç standartlaştırıldı.

Rekabette, asansörler donatılmış veya donatılmamış olarak yapılabilir. Bu bağlamdaki teçhizat, destekleyici bir tişört veya külotları ifade eder. Bazı federasyonlarda donanıma sahip olmayan donanıma sahip diz dizilerine izin verilir; diğerlerinde ise, hem donanımlı hem de donanımsız kaldırmada kullanılabilirler. Ağırlık kemerleri, diz kolları, bilek bantları ve özel ayakkabılar da kullanılabilir, ancak donanıma sahip olmayan kaldırmadan ayırt edildiğinde dikkate alınmaz.[2]

Yarışmalar dünya genelinde gerçekleşiyor. Powerlifting, 1984'ten beri Paralimpik Oyunlarında bir spor olmuştur ve IPF kapsamında aynı zamanda bir Dünya Oyunları sporudur. Yerel, ulusal ve uluslararası yarışmalar IPF'den bağımsız olarak faaliyet gösteren diğer federasyonlar tarafından da onaylanmıştır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]