İçeriğe atla

Powerlifting

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Bir sporcu deadlift hareketini gerçekleştiriyor.

Powerlifting, squat (çömelme), bench press (yatarak halter kaldırma) ve deadlift (yerden ağırlıkla doğrulma) hareketlerinden oluşan bir güç sporudur.[1] Yarışmalarda amaç sporcuların bu üç harekette en yüksek ağırlığı kaldırmaya çalışmasıdır. Sporcunun her hareket için üç deneme hakkı vardır.

Yarışmalar ekipmansız (raw/classic) ve ekipmanlı (equipped) olarak ikiye ayrılır. Ekipmansız yarışmalarda dizlik, ağırlık kemeri ve bilek sargısı gibi destekleyici ekipmanlar serbesttir. Ekipmanlı yarışmalarda squat suit, diz sargısı (knee wrap), bench shirt ve deadlift suit adlı daha ağır kaldırmaya olanak sağlayan destekleyici ekipmanlar kullanılır.

Yarışmaları yerel, ulusal ve uluslararası olarak gerçekleşir. Powerlifting aynı zamanda 1984 yılından beri IPF (International Powerlifting Federation) çatısı altında bir paralimpik dünya oyunları sporudur.[2]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Rodio, Michael (2 Haziran 2022). "The Beginner's Guide to Powerlifting". Men's Journal (İngilizce). 3 Kasım 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 1 Mart 2024. 
  2. ^ Easter, Michael (1 Aralık 2014). "What Powerlifting Tells Us About The Effects Of PEDs". FiveThirtyEight (İngilizce). 29 Ekim 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 1 Mart 2024. 

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]