İçeriğe atla

Avustralya futbolu

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Avustralya futbolu
Bir Avustralya futbolu maçı sırasında top mücadelesi.
BirlikAvustralya Futbol Ligi
Takma isim(ler)Footy, Aussie kuralları
İlk oynanış1858, Melbourne, Avustralya
Kayıtlı oyuncu693,052 (toplam) (2008)
130,000 (yetişkin) (2007)
Kulüpler2,659
Özellikleri
TemasVar
Takım üyeleri22
Alanaçık hava
Olimpiyatlar1956'da oynandı

Avustralya futbolu,[1] aynı zamanda genellikle[2] futbol ya da Aussie kuralları, günlük konuşma dilinde footy ve tarih bilimi dilinde Avustralasya futbolu ya da Viktorya futbolu olarak geçer,[3] 2 takım ve 18 sporcu arasında açık havada geniş oval şekilli bir çim sahada (sıklıkla Kriket sahası kullanılır) oynanan bir futbol sporu.

Avustralya futbolu 1858'de sporcu Tom Willis tarafından kriket oyuncularının kış ayları boyunca formda kalmaları için icat edilmiştir. Kayıtlara geçen ilk karşılaşma 1858'de Scotch College ile Melbourne Grammar School arasında oynandı. İlk profesyonel lig olan Victoria Eyaleti Futbol Ligi (VFL) 1896'da kuruldu ve bir yıl sonra karşılaşmalar oynanmaya başladı. 1987 yılında lig ulusal düzeye yayıldı ve 1994'te Avustralya Futbol Ligi adını aldı.

Oyunun kuralları

[değiştir | kaynağı değiştir]

Bir Avustralya futbolu maçı yirmişer dakikadan toplam dört çeyrek olarak oynanır. Maç, 2'si çizgi hakemi, 3'ü saha hakemi ve 2'si de gol hakemi olmak üzere toplam 7 hakemle yönetilir. Her takım sahada 18 oyuncuyla oynar. Her takımın dört yedek oyuncusu olabilir. Karşılaşma içinde istendiği kadar oyuncu değiştirilebilir.

Top her yöne oynanabilir. Ancak sadece ayak (şut), yumruk (el pası) veya avuç içi kullanılabilir. Oyuncu şutla gelen topu yakalamayı başarırsa bir işaret kazanır. Bu oyuncu topu tuttuğu yerden ayağı veya yumruğuyla engellenmeksizin topu kullanabilir. Oyuncu topla birlikte koşabilir ancak, on beş metrede bir topu sektirmek zorundadır. Topla koşan oyuncu savunma tarafından engellenebilir ya da yere indirilebilir. Eğer yere inerse topu derhal elinden çıkarmalıdır, aksi takdirde penaltı verilir. Serbest vuruş olarak bilinen penaltılar rakibi arkadan itme, kuraldışı bir biçimde yere indirme ya da topsuz oyuncunun yere indirilmesi gibi kural ihlallerine karşı verilir. Son olarak rakibine saldıran, çelme takan, iten veya tekme atan oyuncu cezalandırılabilir ve sonraki maçtan men edilebilir.

Oyun alanı ve ekipman

[değiştir | kaynağı değiştir]
AFL stadyumu

Avustralya futbolu sahası üç parçadan oluşur. Oyun çeyrek başlarında ve gol sonralarında orta noktadan başlatılır. Burası sahanın ortasındaki orta karenin içindedir. Orta karenin iki yanındaki alanlara kanat denir. Topun savunmadan hücuma geçtiği geçiş oyunu burada oynanır. Gol yayı bölgesi esas gol bölgesidir. Sahanın iki ucunda bulunur ve gol noktasından bitime kadar elli metrelik bir uzunluğa sahiptir. Oyun alanının uzunluğu 135–185 m, genişliği ise 110-155 metre arasında değişir.

İç kale direklerinin mesafesi 6.4 m, her iki dış direk mesafesi de 6.4 metredir. İç kale direklerinin uzunluğu 6, dış direklerin ise 3 metredir.

Oval top: Avustralya futbolu topu birbirine dikilmiş dört deri parçasının içinde bulunan şişirilebilir keselerden oluşur.

Avustralya Futbol Ligi

[değiştir | kaynağı değiştir]

AFL Komisyonu Avustralya Futbolunun idari yapısını teşkil eder. İdare hakkını 1993 yılında devralmış ve dünyanın en güçlü spor otoritelerinden biri haline gelmiştir. AFL Komisyonu ligin düzenlenmesinden ve kuralların güncellenmesinden sorumludur. Kuralların güncellenmesinde temel amaç oyunu hızlandırmak ve izleyiciler için çekici hale getirmektir.

  1. ^ "AFL History - AFL.com.au". Avustralya Futbol Ligi. 20 Kasım 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 3 Ekim 2009. 
  2. ^ "History website". 19 Şubat 2010 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 8 Şubat 2010. 
  3. ^ "Australian Football (Official title of the code)". 6 Aralık 2010 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 8 Şubat 2010. 

Dış bağlantılar

[değiştir | kaynağı değiştir]