Wushu

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Wushu (Wuşu), Çin savunma sanatlarına verilen genel addır.

Kelime olarak, güç iş, zor teknik ve sanat anlamına gelir. Wushu'da saldırı ve savunmanın yanında akrobasi ve baleye benzer koreografik hareketler sergilenir. Bununla beden ve ruhun uyumu sağlanılması amaçlanır.

İnsan karakterinin geliştirilmesi, iradenin ve öğrenme kabiliyetinin güçlenmesi ve hoşgörülü davranış biçimi sağlanır. Antrenmanlarda esas olan, vücudun her bölümünü ayrı ayrı çalıştırmaktır. Wushu'da denge, solunum egzersizleri, esneklik, düşünce, pratik zeka ve meditasyon önemlidir. Bunlar, beden sağlığını en iyi şekilde etkiler.

Wushu ustaları çalışmalarını bir kültür olarak tanımlarlar.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Bugüne kadar yüzlerce Wushu stili geliştirilmiştir. Ancak tarihsel gelişim ve ilkel savunma silahlarının zamanla ortadan kaybolması, Wushu sanatının içerik ve tarz olarak değişerek, yarışma kurallarının belirlenmesi sayesinde yavaş yavaş bir spor haline gelmesini sağlamıştır.

Modern Wushu, 1949'dan sonra Çin Halk Cumhuriyeti'nde geliştirilerek bir gösteri sporu olarak yapılmaya başlandı.

1985'te Avrupa Wushu Federasyonu kuruldu. 1988'de Uluslararası Wushu Federasyonu Pekin'de kurularak daha da genişledi. Bugün 83 ülkede federasyonu bulunmaktadır.

1999 yılında, Uluslararası Wushu Federasyonunun, Uluslararası Olimpiyat Komitesine yapmış olduğu başvuru kabul edildi ve Wushu sporu, Olimpiyat Oyunlarına dahil edildi.

Wushu Felsefesi[değiştir | kaynağı değiştir]

Wushu bir spor dalı olarak, insanı yaralayan uygulamalı dövüş tekniklerinden farklıdır. Wushu'nun rutin hareketleri dövüş yöntemlerini içermesine rağmen, insanın vücut yapısını geliştirmeyi ve savunma niteliğindeki saldırı kabiliyetini yükseltmeyi amaçlıyor. Aynı zamanda, sporcunun kendisini ifade etme şekli olarak da görülmektedir.

Wushu, Çin halkı ve Çin geleneksel kültürünün özünü yansıtan bir spordur. Yani Wushu, sadece sıradan bir spor dalı değil, aynı zamanda Çin'in milli sporu ve Çin halkının akıl eseri olarak, bir açıdan da Doğunun milli kültürünü yansıtır.

Türkiye'de Wushu[değiştir | kaynağı değiştir]

Türkiye'de 1970'li yıllardan beri, Kung Fu adı altında çalışılmış, 1990 yılından itibaren dünyada yapıldığı şekliyle Türkiye'de Modern Wushu çalışılmaya başlanmış, 1999 yılında federasyonu kurulmuştur. Bu tarihten sonra birçok Avrupa ve Dünya Şampiyonalarında boy gösterilip çeşitli dereceler alınmıştır. 2007 yılında ise, 52 kg'da Hüseyin Dündar Türkiye'ye ilk dünya şampiyonluğunu tattırmıştır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

https://web.archive.org/web/20170207113810/http://sportistan.com/wushu-nedir

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Türkiye Wushu Federasyonu14 Ocak 2011 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.