İçeriğe atla

Frontenis

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Frontenis maçı

Frontenis, raketler (tenis raketi veya benzeri bir frontenis raketi) ve lastik toplar kullanılarak 30 metrelik bir pelota kortunda oynanan bir spordur. Çiftler veya tekler halinde oynanabilir, ancak uluslararası yarışmalarda sadece çiftler frontenis oynanır. Bu spor 1900 civarında Meksika'da geliştirildi ve Bask pelota uzmanlığı olarak akredite edildi.

Frontenis'te, çiftten bir oyuncu raketle topu ön duvara doğru vurur. Top, ön duvarın oynanabilir yüzeyine çarpmalı ve sahanın oynanabilir alanına dönmelidir. Rakip oyuncular, top sahada ikinci kez sekmeden önce topa vurmalıdır. Diğer raket sporlarında olduğu gibi, en iyi vuruş rakibin geri dönemediği vuruştur. Frontenis büyük bir hareketlilik, beceri, fiziksel çeviklik, zihinsel çeviklik, koordinasyon ve eğitime sahip olmayı gerektirir.

Frontenis uzun yıllar sadece Meksika, İspanya, Arjantin ve diğer birkaç ülkede oynandı, ancak şimdi dünya çapında yaklaşık on sekiz ülkede oynanmaktadır.

Saha[değiştir | kaynağı değiştir]

Frontenis sahası

Frontenis'te kullanılan kort, 30 metre uzunluğunda, 10 metre genişliğinde ve 10 metre yüksekliğinde Çok Kısa tipte bir pelota kortudur. Duvarlarında servis mesafelerini belirleyen ve oyuncunun kendisini sahada konumlandırmasına yardımcı olacak işaretler bulunmalıdır. Sahayı oluşturan birkaç bölüm vardır:

Ön duvar (ön)[değiştir | kaynağı değiştir]

Sol duvar veya yardım duvarı[değiştir | kaynağı değiştir]

Geri tepme duvarı[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]