İçeriğe atla

Çevgan

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Çovkan, Azerbaycan Cumhuriyeti'nde geleneksel Karabağ atıyla oynanan binicilik oyunu.
16. yüzyıl İran'ının Tebriz kentinde bir Fars minyatüründe çevgan (Arifi'nin "Top ve sopa" el yazmasından)
ÜlkeAzerbaycan
Kaynak00905
Tescil geçmişi
Tescil2013 (8. oturum)

Çevgan, Çevgen ya da Çöğen, tarihi milattan ön

Chogān, müzik ve hikaye anlatımının eşlik ettiği bir binicilik oyunu
Ülkeİran
Kaynak01282
Tescil geçmişi
Tescil2017 (12. oturum)

cesine dayanan, Orta Asya ve Azerbaycan Türkleri tarafından

at üzerinde oynanan bir oyundur. 2013 yılında Azerbaycan için 2017 yılında ise İran için UNESCO somut olmayan kültürel miraslar listelerine farklı dosyalardan alınmıştır.[1][2]

Oyun geniş bir alanda, iki takım halinde ayrılmış atlıların, ellerindeki ağaçtan sopalarla keçi derisinden yapılmış topu, karşı tarafın kalesine atmaları esasına dayanmaktadır. Kâşgarlı Mahmud'un Divânu Lügati't-Türk'te de bahsettiği oyunun amacı aynen ciritte olduğu gibi kişinin at üzerinde hareket kabiliyetlerini geliştirmesini sağlamak, savaşa hazırlamaktır.

Orta Asya'daki Türklerin yanı sıra batıya göçen Türklerde bu oyunu oynamaya devam etmişlerdir. Örneğin Osmanlı Devleti zamanında da Çevgan oynandığı Evliya Çelebi'nin Seyahatnamesinde bahsedilmektedir.[3][4] Günümüzde Türki Cumhuriyetlerde kural ve oynanış itibarıyla Çevgana benzeyen Gökbörü (Kökpar) halen oynanmaktadır. Azerbaycanda özellikle Nevruz kutlamalarında çok sevilen oyunlardan biri olmakla yanaşı, düzenli olarak Bakü ve bölgesel Çevgan şampiyonalarında oynanır.

Çevgan, tarihi süreç içinde Polo adıyla İngilizler vasıtasıyla dünyaya yayılmıştır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Aliyeva, Kamala (4 Mayıs 2022). "The traditional decorations of Karabakh (examples of jewelry art) (Azerbaijan Republic)". INTERNATIONAL SCIENTIFIC JOURNAL "THE CAUCASUS AND THE WORLD". doi:10.52340/isj.2022.24.18. 
  2. ^ "UNESCO - Chogān, a horse-riding game accompanied by music and storytelling". ich.unesco.org (İngilizce). 24 Ağustos 2023 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 20 Şubat 2024. 
  3. ^ "EVLİYÂ ÇELEBÎ SEYÂHATNÂMESİNDE GÛY U ÇEVGÂN OYUNU" (PDF). 10 Şubat 2014 tarihinde kaynağından (PDF) arşivlendi. Erişim tarihi: 24 Nisan 2016. 
  4. ^ "Evliya Çelebi Seyahatnâmesi'ne Göre Osmanlı İmparatorluğu'nda Spor" (PDF). 16 Haziran 2016 tarihinde kaynağından (PDF) arşivlendi. Erişim tarihi: 24 Nisan 2016.